Žádný troškař v páchání trestné činnosti není Jiří Martinec (25) ze Slatiny na Horažďovicku. Ve čtvrtek měl u klatovského soudu nařízena hned tři soudní líčení po sobě, nepřišel ale ani na jedno. To mu však není nic platné, neboť měl doručenu obžalobu, a tak mohl soudce Marek Poláček jednat se souhlasem státního zástupce Jana Hrubého v nepřítomnosti obžalovaného.

Podle obžaloby řídil Martinec vloni dva dny po sobě čtyřkolku bez poznávacích značek, přestože nemá řidičský průkaz a navíc má hned několik zákazů řízení. „Čtyřkolku jsem dostal od rodičů jako dárek. Věděl jsem, že s ní nesmím jet, ale porušil jsem to,“ přiznal při výslechu na policii mladík, který jako nezaměstnaný nemá žádný příjem a tvrdí, že nemá ani žádný majetek.

Asi i proto si vypomáhá krádežemi a je zřejmě noční můrou obyvatel Slatiny i lidí z okolí. Podle další obžaloby má totiž na svědomí téměř desítku krádeží v bezprostředním okolí svého bydliště. Bral vše, co mu přišlo pod ruku – od konví na mléko, přes elektrický kabel a benzin z nádrží, až po rozebraný buchar v hodnotě 25 tisíc korun. I tyto krádeže Martinec v přípravném řízení policistům přiznal.

Martinec není pro policisty ani soudy nepopsaným listem, přes svůj poměrně nízký věk byl už sedmkrát soudně trestán, naposledy minulý týden. Poprvé to bylo v roce 2004 za ublížení na zdraví, když způsobil vážnou nehodu, a poté vždy především za řízení bez řidičského oprávnění a přes zákaz a občas také za krádeže. Trestán byl ale vždy jen pokutou, hodinami obecně prospěšných prací či podmínkou.

Jednou mu sice už klatovský soud „napařil“ sedm měsíců nepodmíněně, ale tento rozsudek krajský soud zrušil s tím, že je přísný, a obžalovanému uložil jen obecně prospěné práce. Přes opakované porušování zákona a sedm trestů tak Martinec dosud nebyl ve vězení.

Poslat ho za mříže nemohl zatím ani soudce Poláček, který musí počkat, až nabyde právní moci rozsudek z minulého týdne, a poté mu za všechny čtyři obžaloby uloží souhrnný trest.

Jaký trest byste uložili člověku, který opakovaně řídí, ačkoli to má soudně zakázáno, vynesli vy? Napište do diskuze.