Chata nedaleko Dlouhé Vsi na Sušicku zaujala 39letého muže z Plzně natolik, že rozbil okno a poté se uvnitř zabydlel. Výtečník, jehož trestní rejstřík připomíná svojí délkou romány od Jiráska, měl ale smůlu. V neděli večer ho vzbudili policisté. Muž převzal od komisaře obvinění z porušování domovní svobody a skončil za mřížemi.

Podobný případ není ojedinělý, zvláště v tomto období se rekreační chaty a chalupy stávají terčem nenechavců. A ti se tam chovají značně nevybíravě. „Zloděj, který se k nám vloupal, sice odnesl věci jen za pár tisíc, ale hodně toho rozbil a navíc se uvnitř choval doslova jako prase. Leccos jsme museli vyhodit a dlouho jsme se štítili na některé věci sáhnout,“ řekl Deníku jeden z chatařů z Klatovska, který vloupání do svého objektu zažil.

„Mezi nejvíce ohrožené patří příměstské oblasti se zahrádkářskými koloniemi. Na tomto území se nachází největší počet zahrádkářských chat a často se vloupání do jednoho objektu opakuje i vícekrát za rok,“ uvedla Dana Ladmanová z klatovské policie a dodala: „Rekreační objekty lákají zloděje zejména proto, že bývají obývány pouze sezónně a mnohdy jsou situovány na odlehlých místech. Na teritoriu okresu Klatovy je mnoho rekreačních chalup a chat, které jsou využívány ve větší intenzitě od jara do podzimu. Některé objekty se nacházejí o samotě nebo v obcích, kde trvale žijí převážně starší občané.“

Majitelé vykradených chat se na policii v mnoha případech často ani neobracejí. Pokud už tak učiní, vyplývá z jejich oznámení, že pobertové odnášejí především věci, které mohou dále zpeněžit - elektrické pily, vrtačky, brusky, elektrické nebo motorové sekačky, starožitnosti, oděvy, přikrývky, potraviny, alkoholické nápoje, rádia, vařiče, jízdní kola, propanbutanové lahve i benzin v kanystrech. „Pro policii je těžké vypátrat a získat dostatečný počet kvalitních a hodnověrných stop po zloději, o kterém majitel neví, zda chatu nebo chalupu vyloupil včera či před měsícem. Majitelé, kteří vlastní rekreační objekty na Klatovsku, z převážné části dojíždějí z jiných oblastí v republice,“ vysvětluje Ladmanová, proč se policii podaří objasnit jen asi třetinu případů. Upozorňuje ale, že mnohdy k tomu přispívají právě sami vlastníci objektů. Často totiž nechávají v dostupnosti různé druhy páčidel, jiných nástrojů a nářadí či žebříky a vloupání tak usnadňují. Někteří navíc po zlodějích uklízejí, protože se domnívají, že je pro nepořádek může někdo pomluvit. Policii tím tak ale zničí všechny stopy. „Pokud máte podezření z vloupání, nevstupujte do objektu. Pachatel může být uvnitř a zápasit nedoporučujeme,“ varuje Ladmanová.