Muž jedné tváře, ale mnoha jmen. Tak by se dal charakterizovat Jaroslav Bartoš (38) z Havířova, který přechodně žije na Strakonicku. Vyholený muž v úterý stanul před klatovským soudem kvůli tomu, že se policistům prokázal cizím občanským průkazem. Nebylo to navíc poprvé, co se vydával za někoho jiného.

Bartoš podle obžaloby vloni v prosinci u Horažďovic nezvládl jako řidič Renault 25 a za horizontem narazil do dvou aut, která tam havarovala. Při prošetřování dopravní nehody předložil hasičům a následně i policistům občanský i řidičský průkaz znějící na jméno Juraje H. ze Žiliny. Toho následně potrestal horažďovický Městský úřad pokutou. Cizinec se ale odvolal a prokázal, že mu doklady byly vloni na podzim odcizeny. „Jaroslav Bartoš se tak dopustil trestného činu poškozování cizích práv,“ uvedla státní zástupkyně Pavlína Kropáčková.

„Doklady jsem získal v Žilině od neznámého muže. Dal mi je v herně poté, co prohrál velkou částku. Půjčil jsem mu 10 tisíc korun a on mi do zástavy dal mobil, jehož cenu jsem odhadl na osm tisíc korun, a doklady. Myslel jsem, že je to jeho, protože byl podobný muži na fotografii,“ řekl před soudem Bartoš. Doklady mu prý zůstaly poté, co se přestěhoval na Strakonicko a dotyčný se mu již neozval, aby dluh uhradil.

„Doklady jsem při kontrole policistům předložil, ale myslel jsem, že z toho nic nebude, protože se na vše přijde dříve, než by mohl být potrestaný,“ hájil se muž, který ale není žádné neviňátko. V minulosti byl už jedenáctkrát soudně trestán a i k soudnímu líčení do Klatov ho přivezla eskorta z věznice, kde si odpykává trest. Podvodu s doklady se navíc nedopustil poprvé. Například ostravský soud ho už před několika lety potrestal za to, že se ubytoval v hotelu na cizí občanský průkaz. Nejenže nezaplatil, ale na cestu si ještě jako bonus přibral barevný televizor.

Soud musel být odročen na říjen, protože klatovský soud musí počkat na rozsudek ze Zlína, kde Bartoš nedávno stanul. V případě uznání viny hrozí Bartošovi až dvouletý nepodmíněný trest.