Na letošní 27. únor dlouho nezapomenou v jednom z horažďovických supermarketů. Tehdy tam jako smyslů zbavený řádil místní recidivista Josef Puška (33) poté, co byl personálem obviněn z krádeže. Vulgárně urážel prodavačky a skladníka udeřil pěstí. Choval se tak sprostě a agresivně, že v obchodě strachy brečely malé děti a jedna maminka dokonce řekla, že už tam nikdy nepůjde. Puškovým jednáním se teď začal zabývat klatovský soud, který ho může poslat za mříže až na dva roky. Podle pracovníků supermarketů na Klatovsku nejsou agresivní útoky přistižených zlodějů a různých dalších individuí nijak výjimečné, setkávají se s nimi poměrně často.

Děti brečely strachy

„Přivolala mě kolegyně, která viděla, jak si strká něco pod bundu. Tak jsem si na něj počkala u pokladen. On měl bundu úplně naditou, ale tvrdil, že nic nevzal. Totéž tvrdil i skladníkovi, který k nám přišel. Ten mu proto bundu rozepnul a vypadly ponožky," líčila začátek konfliktu pracovnice supermarketu, podle níž poté začal Puška řádit jako zběsilý. „Řval na nás, ať chytáme bílé zloděje, a ne černé. Nadával nám, a to těmi nejvulgárnějšími slovy, a vyhrožoval, že nás zabije. Byl úplně nepříčetný. Bylo to tak hrozné, že u pokladen brečely děti a maminky se s nimi schovávaly uvnitř obchodu," líčila dění žena. Tím ale Puškovo řádění neskončilo. Bezmála šedesátiletému skladníkovi uštědřil pořádnou ránu pěstí a poté kopáním poničil elektronicky ovládané vstupní dveře.

Ty personál uzamkl, aby nemohl utéci před policií.

Puška, který už byl osmnáctkrát soudně trestán a žije ze sociálních dávek, soudu řekl, že si z události vůbec nic nepamatuje. „Bolely mě zuby a žádný zubař mě nechce vzít. Některé zuby jsem si musel dokonce sám vyrazit. Jedna paní mi proto ten den dala nějaké prášky na bolest. Vzal jsem si jich asi čtyřicet a od té doby si nic nepamatuji, probral jsem se až za tři dny. Co jsem dělal v tom krámu, nevím, jen si jsem jistý, že jsem ty ponožky neukradl. Jestli jsem se ale choval tak, jak ti lidé tvrdí, tak se chci omluvit," řekl Puška.

Rozsudek zatím neslyšel, soud odročil líčení kvůli výslechu dalších svědků.

Hrozil žloutenkou

Agresivita zákazníků či rádoby zákazníků není v supermarketech nijak výjimečná a spíše roste. Deníku to pod příslibem zachování anonymity, aby neměli problémy se zaměstnavateli, potvrdilo hned několik pracovníků z různých obchodů na Klatovsku. „Nejhorší jsou narkomani, kterých, řekl bych, stále přibývá. Když jsou přistiženi při krádeži, jsou velmi drzí a vulgárně nadávají. Už jsem se setkal s tím, že jeden na mě vytáhl jehlu a vyhrožoval mi žloutenkou, další na mě vzal nůž. Naštěstí mi ani jeden z nich neublížil, kolegu ale zadržený muž bodl," řekl Deníku starší muž z Klatovska, který už jako tzv. detektiv prošel několika obchodními domy v regionu.

To, že se situace stále zhoršuje, si myslí i pokladní z jednoho klatovského supermarketu. „Feťáků, bezdomovců a podobných individuí stále přibývá a jsou stále drzejší. Myslím, že je to i tím, že policie kolem nich našlapuje po špičkách a nechává je žít, místo aby jim pořádně šlapala na přezky. Doslova hnusně se ale někdy chovají i tzv. normální zákazníci, kteří jsou vulgární třeba proto, že nemáme zboží v akci. Za těch pár korun, co máme, toho musíme strpět hodně," posteskla si žena.