Šestašedesátiletý muž z Nýrska nikdy neměl oplétačky s policií, z pondělí na úterý ale strávil noc v policejní cele a hrozí mu až několik let vězení. Ruply mu totiž nervy a šel si to vyřídit s Romy ze sousedství, kteří podle něj už několik let dělají velký hluk a nedají si domluvit. Když neposlechli, aby přestali, sáhl k zoufalé výhrůžce. Řekl, že jim zapálí pergolu. Krátce poté byl zatčen a skončil za mřížemi.

Incident se odehrál v pondělí okolo 22. hodiny v nýrské Klatovské ulici. „Muž vstoupil na pozemek u bytového domu a vyhrožoval s kanystrem benzínu v ruce třem lidem sedícím v pergole a pouštějícím si hlasitou hudbu, že podpálí pergolu, ve které sedí. U přítomných vyvolal obavu, že svou výhrůžku vykoná, a tak zavolali policii,“ řekla Deníku policejní mluvčí Dagmar Brožová. Dodala, že policisté muže zadrželi a provedli u něj dechovou zkoušku, jež ukázala 1,24 promile alkoholu v krvi.

Dům v Nýrsku, kde muž vyhrožoval Romům zapálením pergoly.Zdroj: Deník / Milan Kilián

„Došla mi trpělivost, najednou to bouchlo. Jsou s nimi problémy už nějakých pět let, je tam hluk i v noci. Situace je neúnosná. Minulý týden tady vyhrávali tři dny v křičel, aby přestali. Někdy poslechnou a hudbu ztiší, jindy ji naschvál ještě přidají,“ řekl Deníku senior. Doplnil, že sousedé někdy poslechnou a hudbu ztiší, jindy ji naschvál ještě přidají. „Teď jsem jim šel domluvit, ale byli na mě hustí. Vzali do ruky i nějaké klacky právě z té pergoly a já, jak jsem měl v ruce ten kanystr, který jsem si nesl, jsem ho otevřel a něco jim řekl. Ale nemyslel jsem to vážně,“ řekl. Připustil, že hlučné chování Romů nikde neoznámil. I městští strážníci Deníku potvrdili, že na místo letos nevyjížděli ani jednou. „Minulý čtvrtek jsem to jel hlásit na policejní služebnu, ale nikdo tam nebyl,“ uvedl důchodce.

To, že Romové z inkriminovaného domu dělají hluk, ale potvrdil Deníku i další jejich soused. „Občas jsou opravdu pořádně slyšet. Navíc jsou někdy hrubí. Když jsem kolem nich projížděl s bývalou přítelkyní na kolech, vystartovali na ni a na mě křičeli, abych jim ji na chvilku půjčil. Od té doby jsme kolem nich měli strach chodit, protože nás pronásledovali,“ řekl mladík.

Sami Romové Deníku na místě řekli, že sice občas pořádají hudební večírky, ty podle nich ale nevybočují z normy. Více se o záležitosti odmítli bavit s tím, že jim to policie zakázala.

„Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů porušování domovní svobody a výtržnictví a případem se dále zabývají,“ uzavřela Brožová.

Přejezd přes lávku v Mochtíně.
Na lávce předvedli soutěžící krkolomné pády