Tři týdny uplynuly od chvíle, kdy byl před svým domem brutálně zmlácen klatovský podnikatel Miroslav Pácl. Podle rodiny napadeného i značné části klatovské veřejnosti za útokem stojí jiný podnikatel z Klatovska (zveřejnění jeho jména zakazuje zákon), nic takového se ale nepodařilo prokázat a vypátrán s největší pravděpodobností nebyl ani pachatel. Potvrzené to ale není, policie k případu mlčí.

Muž v kápi

Manželka napadeného stavitele Deníku řekla, že nešlo o první brutální útok na jejího manžela. „Dne 26. 2. 2009 při odchodu manžela z práce byl na dvoře našeho objektu ve Studentské ulici napaden dosud neznámým útočníkem železnou tyčí. V nemocnici byl hospitalizován cca tři týdny. Kromě velkých pohmožděnin na celém těle měl i kontuzi mozku (krevní výron - proražení hlavy) spojenou se čtyřmi dny v bezvědomí a těžce tento útok nesl jak fyzicky, tak psychicky. Ve čtvrtek 3. března v nočních hodinách při návratu domů z kanceláře byl opět napaden železnou tyčí neznámým útočníkem, který byl v kápi a v paruce. Rozsah útoku zcela jasně nasvědčuje, že šlo o nedokonanou vraždu. Jeho zranění jsou hrozivá. Zlomený nos, lícní kost, oko se podařilo zachránit, nespočet zlomenin na obou rukách s vychýlením kostí až o 3 cm, podlitiny od železné tyče po celém těle. O dalších zraněních ani nemluvě,“ uvedla Zdeňka Páclová, jejíhož manžela stále hlídají policisté.

Rodina trpí

Žena přiznala, že událost se podepsala na celé rodině. „Starší dcera studuje v Plzni, mladší pak v Klatovech. Jedné je 19, druhé 15 let. To víte, že zdravotní stav svého táty berou zcela vážně a dosud nechápou všechny souvislosti. Ale v každém případě si budou brát do života mnoho negativního, ztratily ideály a jejich pozitivní přístup k životu dostal pořádné šrámy. Staly se uzavřenými a kladou mi otázky, na které nemohu a někdy ani neumím odpovědět. Značně omezily kontakt s veřejností, jsou nedůvěřivé. Jedinou radost mají z podařené operace táty, z jeho pomalu se zlepšujícího zdravotního stavu a z podpory veřejného mínění mnohdy neznámých lidí, kteří nám projevují účast nad tímto hanebným činem,“ svěřila se Páclová.

Policii dala tip

Stavitelova manželka je přesvědčena, že ví, kdo za útokem na jejího manžela stojí. Jde podle ní o podnikatele, který jejímu manželovi dluží zhruba dva a půl milionu korun a záležitostí se zabývá soud. Žena tvrdí, že jde o velmi nebezpečného člověka. „Kdo za pokusem o vraždu stojí, ví celé město a daleké okolí. Teď záleží na policii. Co jsem věděla, to jsem jim řekla. Věřím, že věc vyšetří, i když proti sobě mají velmi opatrného a velmi bohatého protivníka, který se bude snažit věc ovlivňovat. Naší rodině v tento okamžik nezbývá nic jiného, než doufat, že policie vše vypátrá,“ uvedla Páclová.

Výzva k bojkotu

Případ vyvolal v Klatovech obrovskou vlnu emocí, po internetu dokonce koluje „Výzva všem slušným lidem v Klatovech“, v níž se píše, že je v zájmu všech slušných obyvatel města, aby se proti této zlovůli postavili a zcela sabotovali podnikatelské aktivity muže, jenž podle autorů za útokem stojí. „Prosím, nepodceňujte tuto výzvu. Jeho zloba nezná mezí a nic špatného mu není cizí. Dnes je to pan Pácl, zítra to můžete být VY!!!“ píše se ve výzvě podepsané Klatováci, kterým není osud města lhostejný. I toto je pro celou záležitost typické, celou causu provází atmosféra strachu a téměř nikdo nechce věc veřejně komentovat.

Útok odsoudili

Čin se přesto dočkal veřejného odsouzení. Na úterním zasedání klatovského městského zastupitelstva to navrhl Dušan Kučera, kterého podpořili Jiří Štancl, Alena Mazancová a další, a tak zastupitelé přijali jednohlasně prohlášení, že „městské zastupitelstvo důrazně odsuzuje útok na pana Miroslav Pácla a očekává od orgánů činných v trestním řízení důsledné vyšetření celé věci“. Je to vůbec poprvé v novodobé historii zastupitelstva, co odsoudilo trestný čin.

„Tato deklarace jednoznačně ukazuje, že zastupitelstvu není lhostejné, co se ve městě děje, a že má zájem jednak na vyšetření tohoto případu a jednak na tom, aby se takovéto případy dále neděly. Pro mě osobně je naprosto nepochopitelné, že někdo dokáže vzít železnou tyč, napadnout člověka a způsobit mu zranění, která by mohla vést až k neslučitelnosti se životem. Pochopitelně nemohu zasahovat do práce orgánů činných v trestním řízení, ale od první chvíle jsem ve spojení s policií, neboť zájmem města je, aby se takové věci v Klatovech neděly,“ řekl Deníku starosta Rudolf Salvetr.

Policie mlčí

Policie, která krátce po činu informovala, že prověřuje více verzí a že na území města přistoupila ke zvýšenému výkonu služby, drží po třech týdnech striktního bobříka mlčení. „K záležitosti se vůbec nebudu vyjadřovat. Přípravné řízení je neveřejné,“ prohlásil pouze šéf kriminalistů a vyšetřovatelů v okrese Klatovy Pavel Krákora a na dotaz Deníku potvrdil, že policie by neposkytla informace ani v případě, že by byl pachatel již vypátrán a obviněn. Ve hře tak zůstávají obě varianty – pravděpodobnější, že viník či viníci stále unikají, i že policie byla úspěšná, ale podařilo se jí to v rámci vyšetřování utajit.

Nevzdává se

Tušení, jak daleko policie pokročila, nemají ani Páclovi. Klatovský stavitel ale i tak uvedl, že ani dva brutální útoky ho nezlomily. „Jsem potěšen tak širokou podporou, která mě posiluje vědomí, že teroru nelze ustupovat,“ vzkázal všem Miroslav Pácl.

Můžete pomoci

V záležitosti se můžete angažovat i vy. Rodina a její blízcí založili e-mailovou adresu paclklatovy@seznam.cz, která má být diskusním fórem. Pokud chcete, můžete rodinu Páclových podpořit i finančně. Číslo účtu pro pomoc rodině napadeného: 758492379/0800.