Šest vykradených vozidel během pěti dnů má mít podle obžaloby na svědomí Jan Kostka, který naposledy žil v Běšinech. Je mu sice teprve 26 let, ale pokud ho soud uzná vinným, půjde již o jeho patnáctý trest.

Kostka, kterého přivezla eskorta z vězení, kde si odpykává trest z jiného soudního líčení, podle obžaloby vykradl letos v Klatovech během pěti únorových dnů autobus a čtyři vozidla, ve všech případech si měl odnést navigaci. V šestém případě byl vyrušen zaměstnankyní firmy, kde se pokusil vykrást další vůz, a dal se na útěk. Podle ženy se přitom maskoval kapucou. Škody, které měl Kostka způsobit, šplhají do desetitisíců.
Ostřílený recidivista před soudem odmítl vypovídat a nezlomilo ho ani upozornění soudkyně Ludmily Liškové, že přiznání je polehčující okolnost.

Ochotně však odpověděl na otázky ohledně osobních poměrů, z nichž vyplývá, že „dráha kriminálníka“ mu byla tak trochu už předurčena. Narodil se na Sokolovsku a vystudoval jen devět tříd základní školy, vyučen není. Pracoval jen jednou – v kriminále. Se zákonem se dostal do křížku poprvé jako mladistvý, a to kvůli pohlavnímu zneužívání. Od té doby byl celkem čtrnáctkrát soudně trestán, většinou za majetkovou trestnou činnost. Život mu zkomplikoval i pervitin, který si aplikoval nitrožilně, a ideální oporu nenachází ani v nejbližších.

„S tátou se nevídáme, ale s rodinou se jinak stýkám. I když teď je to těžké. Já jsem ve věznici v Horním Slavkově, odkud mám výstup v prosinci 2011, mámu nedávno zavřeli a sourozenci jsou v ústavu,“ řekl Kostka. Odpovídat se mu ale nechtělo na otázku soudkyně, z čeho žije, když nemá žádný příjem. „To máte těžké,“ reagoval Kostka, který se přece jen vyjádřil alespoň k tomu, jak je možné, že dal do zastavárny navigaci, která se ztratila z jednoho z vykradených vozidel. „Já ji neukradl, ale sehnal. Od koho, to neřeknu. Dnes ji koupíte třeba za dvě stě a za pět set ji někomu prodáte. Ještě větší zisk je v zastavárně,“ prohlásil Kostka a k dalším případům se už odmítl vyjádřit.

Líčení bylo odročeno, soud se rozhodl předvolat důležitého svědka. Kostkovi hrozí až tři roky vězení.