Drogová chobotnice, která se na Klatovsku stále více rozpíná, přišla tento týden o další chapadla. Policisté dopadli pár z Klatov, který vyráběl v nedalekých Štěpánovicích hašiš. Co nespotřeboval, to prodával.

Měsíce sledování

První informace o výrobě hašiše získali kriminalisté už před mnoha měsíci, a tak začali podezřelé sledovat. „K této závažné drogové kriminalitě docházelo od počátku roku 2013 do současné doby," uvedla Dana Ladmanová z klatovské policie s tím, že zásah ve výrobně musel být důkladně připraven a naplánován, aby bylo zajištěno co nejvíce důkazních materiálů.

Klec spadla tento týden. „Kriminalistům se podařilo zajistit při domovní prohlídce přípravky sloužící k výrobě omamných látek, použité tlakové nádoby od plynu, dvě kompresní nádoby různého objemu a skleněné mísy sloužící k zachycení výsledného produktu. Rovněž tak byla zajištěna surovina sloužící k výrobě omamných látek a také bílá a hnědá krystalická látka," informovala Ladmanová.

Překvapení v obci

Omamnou látku z konopí vyráběl 31letý muž ve spolupráci se svojí o dva roky mladší přítelkyní prostřednictvím butanové metody. „Část vyrobeného hašiše použili pro svoji potřebu, část prodali nebo předali druhým osobám," uvedla Ladmanová s tím, že policisté v současné době vyhodnocují zajištěné prostředky a látky sloužící k výrobě omamných látek. Až budou známy výsledky, budou oba výrobci hašiše obviněni z konkrétních trestných činů.
Obyvatele Štěpánovic zpráva o výrobě hašiše v jejich obci šokovala. „Je to překvapení, neměl jsem informace o tom, že by se ve Štěpánovicích vyráběly drogy," konstatoval předseda tamního osadního výboru Josef Rubáš. „Nikdy jsem neslyšela o tom, že by u nás někdo dělal drogy, to je novinka. Ani jednoho z těch lidí neznám," řekla Deníku štěpánovická obyvatelka Petra Hlaváčová, která je ráda, že policie tyto lidi eliminuje

V chlívku měl místo prasete konopí

Kromě akce ve Štěpánovicích řešili policisté tento týden i další drogové causy, když z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy obvinili celkem tři lidi, které dopadli již dříve.

Prvním je 33letý „zahradník" ze Sušicka. „Muž v době od ledna do září 2013 u domu a v prostoru bývalého chlívku vypěstoval nejméně 98 rostlin konopí. V místnost měl technologické zařízení automatizované indoorové pěstírny konopí a také hnojiva. Zajištěné rostliny konopí byly předány ke znaleckému zkoumání a bylo zjištěno, že z rostlin bylo možné získat 905 gramů sušené rostlinné drti. Muž vypěstoval další rostliny konopí, které usušil, rozdrtil a uložil do plastových sáčků, a získal tak 437 gramů sušené drti," popsala první případ Ladmanová.

Obvinění se od komisaře dočkali i 33letý muž ze Sušice a 25letá žena ze Strakonicka, kteří vloni pěstovali u chaty na Kašperskohorsku v plastové nádobě celkem 14 rostlin konopí. Policisté v chatě navíc našli dalších 28 kusů usušených celých rostlin, sušené květy i drť. Na „trávu" se dvojice dala až poté, co se muž opakovaně neúspěšně pokusil vyrobit pervitin.

Všem třem pěstitelům hrozí shodně až pět let vězení.