Městečko Plánice obchází strach. Jeden z místních obyvatel tam o víkendu odvlekl teprve patnáctiletou dívku za obec a nejspíše ji chtěl znásilnit. Naštěstí dívčin křik zaslechl náhodný svědek, který útočníka vyplašil. V šoku z události je nejen přepadená dívka a její rodina, ale i místní lidé, kteří se bojí, že by muž, jenž je vyšetřován na svobodě, mohl zaútočit na jinou mladou ženu či slečnu a skutečně ji znásilnit. Některé dívky se nyní dokonce bojí samy chodit venku.

Dívka z Plánice, které teprve nedávno bylo patnáct let, byla v sobotu na místní akci stejně jako řada dalších mladých lidí z Plánicka. Domů šla s kamarádkami, posledních zhruba dvě stě metrů ale musela urazit sama. Když se blížila k domovu, zahlédla postavu, jak zašla do jejich dvora. Když tam přišla, posvítila si proto mobilem. Zahlédla nějakého člověka, který se na ni ihned vrhl. „Chytil mě a táhl pryč. Rukama mi ucpával pusu. Já jsem se snažila bránit, škrábala jsem ho, kousala. Prosila jsem ho, ať mě nechá, ale on jen řekl, ať jsem zticha," řekla Deníku školačka, kterou násilník odvlekl až za benzinovou čerpací stanici v Plánici.

SLYŠEL KŘIK

„Obrovským štěstím bylo, že dceřin křik zaslechl pán, který právě přijel, a viděl, jak někdo někoho vleče přes silnici. Naštěstí nebyl lhostejný, ale sedl do auta a jel tam. To útočníka vyplašilo a utekl. Jen díky tomu se nestalo nic horšího," dodal dívčin otec, který se při vzpomínce neubránil slzám. Je totiž přesvědčen, stejně jako jeho žena i přepadená dívka, že důvodem agresorova útoku byl sexuální motiv. „Vyhrnoval mi tričko, ale já jsem si jej snažila dát zpět. Myslím, že jen díky tomu pánovi nedokončil, co chtěl," špitla mladá slečna.

Dodala, že v tu chvíli byla tak vyděšená, že se bála i svého zachránce a utekla domů, kde svým zjevem i pláčem šokovala rodiče. „Vyběhl jsem ven, ale nikoho už jsem tam nenašel, ani toho pána, co ji zachránil. Během chvilky přijeli pláničtí policisté, které musím pochválit. Já věděl, kdo to je, protože dcera ho poznala, a kdybych ho v tu chvíli dostal do ruky, tak bych ho zbil, i když vím, že bych na to doplatil. Ale oni mě dokázali jakžtakž uklidnit," přiznal Deníku otec dívky, který dodal, že ho šokovalo, že násilníka nechala policie běhat na svobodě a že dokonce není ani vyšetřován pro pokus znásilnění.

Jak se Deníku podařilo zjistit, útočník dokonce nebyl dosud ani z ničeho obviněn. „Policie ve věci zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu omezování osobní svobody. Vzhledem k tomu, že běží přípravné trestní řízení a vzhledem k věku poškozené nebudeme poskytovat bližší informace," uvedla jen Dana Ladmanová z klatovské policie. Zda má útočník problémy s drogami, jak se v městečku povídá, policie komentovat nechtěla. Každopádně při útoku pod vlivem drog nebyl, ale měl v sobě alkohol.

MAJÍ STRACH, ŽE MUŽ ZNOVU ZAÚTOČÍ

Lidé v Plánici, s nimiž Deník o události mluvil, jsou z přepadení v šoku a neskrývají strach. „Ta přepadená je moje kamarádka. Hned ten den, co se to stalo, jsem s ní mluvila a všechnu tu hrůzu mi popsala. Od té doby, co se to stalo, jsem sama nebyla venku. Rodiče mi to ani nemuseli zakazovat, sama se totiž bojím kamkoli jít. Vždyť na něj mohu kdykoli narazit," svěřila se místní patnáctiletá školačka.

„Samozřejmě, že jsem o tom, co se tu stalo, slyšel. Já mám desetiletou sestru a teď mám o ni strach. Řeknu vám, že kdybych ho tady teď potkal, tak ho seřežu," řekl Deníku místní obyvatel David Zahradníček.

Pokud by byl v budoucnu útočník obviněn z omezování osobní svobody a postaven před soud, hrozily by mu maximálně dva roky vězení. V případě obvinění z pokusu znásilnění by ale mohl jít za mříže až na deset let.