Až výslech 14leté Aničky „rozetne“ jeden z nejotřesnějších případů pohlavního zneužívání, kterými se za poslední roky zabýval klatovský soud. Před senát vedený Ludmilou Liškovou předstoupilo při posledním líčení pět svědků, ani to však nestačilo k rozhodnutí, zda je obžalovaný vinen, či nikoli.
Podle obžaloby pohlavně zneužíval Michal H. z vesničky nedaleko Horažďovic dceru své družky už od jejích 12 let. „Ke zneužití došlo nejméně v deseti případech v době od září 2006 do července 2007,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně Katarina Peková. Muž měl podle ní dívku olizovat na přirození a strkat jí do něj prsty.


Policii vše oznámili příbuzní, u kterých byla Anička se svým bratrem Jiřím vloni na prázdninách. Tehdy napsala své sestřenici dopis, že ji Michal znásilnil. U červnového líčení dívčina babička, teta a tetin přítel prohlásili, že dívce věří. Stejně se vyjádřila i soudní znalkyně Terezie Nováková. Podle ní nemá Anna sklony k bájné lhavosti a její výpověď je věrohodná. „Nelze vyloučit, že bude mít do budoucna dlouhodobé poruchy, například deprese či problémy v sexuálním životě,“ upozornila psycholožka.


Výpověď Anny je věrohodná i podle pracovnic odboru sociálních věcí klatovské a sušické radnice, které byly přítomny u jejích výslechů. „Říkala, že se vše bála oznámit, protože měla strach, že dá máma přednost panu H. a ona skončí v dětském domově,“ uvedla u úterního líčení kurátorka péče o mladistvé Vlasta Polívková a dodala: „Věřila jsem jí. Neměla jsem žádné pochybnosti o tom, co říká.“ Podobně se u soudu vyjádřil i kriminalista, který dívku několikrát vyslýchal.


Naopak Aniččina matka Anna H. označila svoji dceru za lhářku. „Lezla mezi nás do postele a říkala, že teď bude dělat maminku ona a že já mám vypadnout. Když jsem ji vyhodila, strašně křičela,“ uvedla žena a dodala, že si dcera vše vymyslela, protože se chtěla přestěhovat k babičce. „Anička vždy lhala. Spolu s Jirkou jsou teď oba u svého otce a já platím alimenty. Doma je s námi z mého prvního manželství jen Pepík,“ dodala žena, která má s novým manželem dvě malé děti. Ta přiznala, že celou záležitost konzultovala jen s Michalem a že se své dcerky na zneužití neptala, protože jí prostě nevěří. Zároveň potvrdila, že jí poslala velmi ošklivou textovou zprávu, v níž se jí zřekla.


Michal H., který se s výjimkou své ženy nepodíval ani jednomu ze svědků do očí, zopakoval, že je nevinný. „Anna se mi mstí za to, že jsem ji přistihl, když se s bratrem Jirkou pokoušeli o sex,“ prohlásil otčím. To, že se Anna o sex s bratrem skutečně pokoušela, a to dokonce třikrát, potvrdily i její výslechy.


Jasno do soudního líčení nevnesl ani znalec z oboru sexuologie Vladimír Šupina. Ten uvedl, že Michal H. netrpí žádnou duševní ani sexuální poruchou. „Vyšetření ukázalo, že preferuje dospělé vyvinuté ženy. Shledávám ho jako naprosto normálního,“ uvedl Šupina, který ale zároveň nevyloučil, že Michal H. dívku zneužil.

„Pokud k tomu došlo, mohla ho dívka vyprovokovat svým chováním, tím, že před ním chodila nahá,“ uvedl znalec.


Soudní líčení bylo odročeno na srpen, kdy bude přes protest státní zástupkyně vyslechnuta 14letá Anna.


Pokud bude Michal H. uznán vinným z pohlavního zneužívání, hrozí mu až desetiletý nepodmíněný trest .

Šokující SMS

Citace z SMS, kterou napsala matka své dnes 14leté dceři poté, co ta obvinila nevlastního otce z toho, že ji od 12 do 13 let pohlavně zneužíval: „SAMA SES ROZHODLA … UŽ MÁM JEN TŘI DĚTI … UŽ NEMÁŠ MÁMU … JSI KURVA … BŮCH TĚ POTRESTÁ…“