S pistolí v ruce vyhrožoval podle obžaloby smrtí své české manželce, se kterou trvale žil se dvěma dětmi na Klatovsku, padesátiletý Němec, jehož kvůli ochraně oběti nemůžeme jmenovat. Ve čtvrtek kvůli tomu stanul před klatovským soudem, za vydírání mu hrozí až osm let za mřížemi.

Podle manželky byly mezi nimi problémy už delší dobu. „Hlavním důvodem byla manželova žárlivost. Třeba když jsem jela ke kamarádce, musely se mnou děti, aby to potvrdily,” vypověděla u soudu žena. Rozpory vyvrcholily začátkem června letošního roku. „Pohádali jsme se a muž navrhl rozvod. Na to jsem přistoupila. Pak jsem se připravovala, že půjdu s dcerou na kroužek a muž si myslel, že jdu za milencem a fyzicky mě napadl,” pokračovala ve výpovědi. Od té doby podle ní pokračoval psychický nátlak, jednou jí manžel prý ohrožoval i nožem, což po poradě s kamarádkou, která zavolala na Linku bezpečí, nahlásila na policii a odstěhovala se s dětmi do hotelu.

„Děti ale potřebovaly být doma, museli jsme se připravovat na školu, takže jsme se chtěli vrátit. Nakonec jsme se s manželem dohodli, že prodáme byt a koupíme dva menší a ve druhé polovině srpna jsem se s dětmi vrátila. Další den jsme měli jet s manželem do města abychom se domluvili na alimentech. Když pak na křižovatce odbočil na druhou stranu, dostala jsem strach a chtěla jsem vyskočit za jízdy. V té chvíli vytáhl z kapsy šortek zbraň. Pak jsme jezdili po okolí. Pistoli měl v pravé ruce, řídil levou, řadil také se zbraní v ruce,” vypověděla žena.

Cestou manžel zavolal matce do Německa, jestli mu přišly peníze a když to potvrdila, jel k rodičům pro peníze. „Nařídil mi, že jeho rodičům nesmím nic říct, zbraň odložil, až když jsme přejeli hranice. Nakonec ji při zpáteční cestě ještě v Německu schoval pod kamen někde v lese, kde jsme zastavili. Cestou domů mi pověděl, abych řekla dětem, že jsem se k němu vrátila. Že se k němu vrátím, jsem nabídla sama, on po mě nic nechtěl, ale měla jsem strach, že mě zastřelí,” pokračovala žena. Po návratu domů dětem prý šeptem vysvětlila, co se děje, aby se sbalily, že ráno odejdou. „Ráno po 9. hodině jsme odešli. Šla jsme na městskou policii, strážníci mě odvezli na státní policii a tam jsem vše ohlásila,” uzavřela žena.

Odloženou pistoli německá policie nenašla. Podle ženy měl však manžel, když s dětmi odešla, dostatek času dojet na místo a schovat ji jinam.

Obžalovaný Němec odmítl, že by manželku ohrožoval pistolí. „Není pravda, že jsem svou ženu ohrožoval zbraní, zbraň jsem nikdy neměl, nemám ani zbrojní pas,” vypověděl před soudem muž, kterého přivezla eskorta z vazby. Přiznal nicméně, že se zbraní zacházet umí, že s kamarádem byl několikrát na střelnici.

„Cestou jsme se bavili, jak to vyřešit. Jezdili asi jednu až dvě hodiny, manželka cestou nikdy neprotestovala ani nechtěla vystoupit, půl hodiny jsme dokonce stáli na parkovišti. Rozhodli jsme se, že spolu ještě zkusíme a pak jsme jeli k mým rodičům do Německa pro výplatu, kterou mi vyzvedla maminka,” nabídl soudu svou verzi obžalovaný, který se podle svých slov s manželkou hádal, ale nikdy ji neuhodil, pouze jednou jí dal malý pohlavek.

Po výslechu obžalovaného a jeho manželky soudce Jan Kasal odročil líčení na začátek prosince, kdy budou vyslechnuti další svědci. Jeden důvod k radosti ovšem obžalovaný muž má – soud jej propustil z vazby. Není totiž podle něj pravděpodobné, že by v trestné činnosti pokračoval.