Klatovský policista Ondřej Olšan (35 let, na snímku), který vytvořil falešné alibi podnikateli Pavlu N., aby mu tak pomohl vyhnout se trestu za dopravní přestupek, bude muset u policie skončit. Plzeňský soud ho totiž ve čtvrtek uznal vinným ze zneužití pravomoci úřední osoby, a přestože mu oproti verdiktu klatovského soudu trest zmírnil, znamená to pro Olšana jediné – konec u policie.
Olšan, který je služebně zařazený na oddělení obecné kriminality klatovské služby kriminální policie a vyšetřování, podle obžaloby v září 2013 po předchozí dohodě s Pavlem N. pro něj vystavil potvrzení o účasti na úředním jednání, datované ke dni 7. července 2013 s hlavičkou Policie ČR, a to v úmyslu dopomoci mu vyhnout se postihu za dopravní přestupky, ke kterým došlo 6. července 2013 před 22. hodinou v Klatovech a pro které bylo proti Pavlu N. vedeno správní řízení Městským úřadem Klatovy. „V potvrzení nprap. Olšan vědomě nepravdivě deklaroval, že v době od 21 do 22 hodin dne 6. 7. 2013 se jmenovaný Pavel N. nacházel na úředním jednání s policejním orgánem v obci Otín," uvedla v obžalobě plzeňská státní zástupkyně Irena Kondrová. Dodala, že následně v říjnu 2013 sepsal Olšan pro klatovskou radnici vyjádření, v němž nepravdivé údaje potvrdil.
Soudní líčení se dlouho vlekla, Olšan od počátku vinu odmítal. Soudu řekl, že s Pavlem N. jednal kvůli tomu, že měl na žádost jiné policejní složky prověřit vůz, který koupil otec podnikatelovy přítelkyně. Bylo totiž podezření, že pochází z trestné činnosti. Do Otína, kde auto stálo, se prý vydal s Pavlem N. ve svém volnu a svým osobním vozem. Vůz skutečně prohlédl, ale nikam nic nezapsal a ani o tom neřekl svým nadřízeným. To prý není povinen.
Později pak Pavlu N. na jeho žádost vystavil potvrzení o tom, že spolu v onen osudný večer v Otíně jednali. V elektronickém policejním systému však o potvrzení není žádná zmínka. „Možná systém nefungoval, možná to sekretářka nenaskenovala. To se u nás občas stává, že se ztratí nějaká písemnost a už se nenajde," vysvětloval to v prvním líčení Olšan. To ale před soudem jednoznačně odmítli jeho nadřízení. Sám Pavel N. odmítl vypovídat.
Klatovský soud Olšana v roce 2015 potrestal peněžitým trestem ve výši 45 000 korun. Olšan se ale odvolal a krajský soud v Plzni vrátil vloni případ zpět do Klatov k novému projednání. Napodruhé, letos v květnu, dostal Olšan podmínku. Opět se odvolal a případem se tak ve čtvrtek opět zabýval krajský soud. A ten už vynesl konečný verdikt. „Výrok o vině nechal senát v nezměněné podobě a zrušil výrok o trestu. Nově byl uložen peněžitý trest ve výměře 30 tisíc korun s tím, že pokud by nebyl ve stanovené lhůtě vykonán, stanovuje se náhradní trest odnětí svobody v trvání čtyř týdnů," informoval Deník mluvčí plzeňského krajského soudu David Ungr s tím, že možný už není žádný opravný prostředek.
Pro Olšana to, alespoň podle dřívějšího vyjádření mluvčí krajského policejního ředitelství v Plzni, znamená jediné – konec u policie. Byl totiž porušen služební zákon. Nebude mu navíc přiznáno odchodné ani výsluhový příspěvek.