Téměř dva miliony korun měl podle obžaloby vylákat z důvěřivých lidí vyučený kuchař Zdeněk Beran (25) z Brna. Napálil hned několik podnikatelů, pak se ale pokusil podle státní zástupkyně podvést i bývalého policistu z Klatov, což se mu stalo osudným. Přímo při transakci ho zadrželi policisté a muž skončil ve vazbě.

Beran podle obžaloby vloni na podzim nasliboval dvěma podnikatelům z Brněnska, že jim výhodně vymění české peníze za eura. Postupně od jednoho vylákal 450 tisíc, od druhého dokonce 910 tisíc korun, ale žádné valuty jim nedodal. Další jeho obětí měl být podnikatel z Klatov. „Doporučila mi ho známá jako člověka, který je schopen levně sehnat euro. Zkontaktoval jsem ho a nejprve jsme se skutečně bavili o eurech, ale on mi pak nabídl možnost koupit Fiat Ducato, o který jsem měl zájem. Dohodli jsme se na ceně 17 tisíc euro,“ popisoval zážitek z konce loňského roku klatovský živnostník. Dal Beranovi zálohu 110 tisíc korun a poté se s ním vypravil do Rakouska, kde mu předal dalších 315 tisíc korun, jež Beran slíbil v casinu směnit výhodně za eura. „Čekal jsem v autě, protože jsem neměl oblek, a on šel dovnitř. Vrátil se a říkal, že je nějaký problém se směnou. Pak šel zase dovnitř. Ještě několikrát mi napsal SMS a dokonce uvedl, že musí pro peníze jet do jiného města,“ líčil události podnikatel, který byl v Rakousku až do noci, ale slíbených peněz ani Berana se už nedočkal. S nepořízenou se tak musel vrátit zpátky do Čech, kde pokračoval v marné snaze dostat své peníze zpět.

Podle Berana je ale všechno nedorozumění. „V tomto případě jsem chtěl směnit peníze přes muže, s nímž jsem se seznámil přes internet a kterému jsem důvěřoval. Dal jsem mu proto i svoje peníze a chtěl je také směnit. On se s nimi ale ztratil,“ tvrdil Beran a vinný se necítil ani v případě podnikatelů z Brněnska. „Finanční částky jsem od nich nedostával postupně, ale převzal jsem je jednorázově, a to proto, abych je investoval do fondů, což jsem učinil. Myslím, že oni si to s těmi eury vymysleli proto, že se dozvěděli o případu z Klatov a že mají strach, aby o své peníze nepřišli,“ tvrdil vyučený kuchař.

Beran byl zadržen spolu s Robertem Pritzlem v Praze, kde nabízeli k prodeji Fiat Ducato dalšímu klatovskému podnikateli. Bývalému policistovi, což se jim stalo osudným. „S Beranem jsem se seznámil, když jsem od něj vymáhal pohledávky. Dvakrát se mi to podařilo, teď jsem od něj chtěl peníze pro další klienty. On mi řekl, že peníze dostanu v Praze. Dal mi vizitky inženýra Stehlíka, kterého jsem měl hrát. To jsem také udělal a před dvěma muži, s nimiž jsme se sešli, jsem tvrdil, že jsem Stehlík z autobazaru a mám na prodej ducato. Pak nás hned zadržela policie. Byla to blbost, ale potřeboval jsem peníze pro klienty,“ řekl u klatovského soudu Pritzl. To ale Beran odmítl a tvrdil, že vše naopak vymyslel Pritzl.
Líčení bylo odročeno na květen, kdy budou vyslechnuti zbývající svědci. Beranovi hrozí až osmiletý nepodmíněný trest.