Tvrdí, že to udělal proto, aby zachránil v době krize svoji firmu s téměř dvěma desítkami zaměstnanců. Klatovský soud k tomu přihlédl a živnostník vyvázl s podmínkou, přestože mu hrozil až osmiletý nepodmíněný trest.

Lokaj uzavřel na podzim 2007 s firmou z Přerovska smlouvu na tzv. konsignační sklad. Na jejím základě mu firma do skladu v jeho objektu dodávala různé druhy obalů, které on následně prodával. Na základě výdejek měl firmě hradit faktury, neboť zboží až do okamžiku prodeje stále patřilo Moravanům.

„Takt to fungovalo až do léta 2008, kdy se mi přestalo dařit v podnikání. Pořídil jsem si sice na leasing novou technologii na výrobu papírových kapesníčků, ale vzhledem k levné asijské konkurenci a především začínající světové krizi byly zisky mnohem menší, než jsem očekával, a já měl problémy se splácením leasingu. Snažil jsem zachránit firmu se zaměstnanci,“ vysvětloval u soudu Lokaj. Přestal proto Moravanům platit faktury za zboží a s pomocí těchto peněz dotoval své podnikání. Celkem šlo o více než milion korun. I tak se mu ale nedařilo. Když už byla situace neudržitelná, podal na sebe insolvenční návrh.

„Svého činu lituji a omlouvám se za něj,“ řekl v závěrečné řeči Lokaj. Do křížku se zákonem se dostal poprvé, proto pro něj státní zástupkyně Jiřina Vítovcová navrhla ještě výchovný trest, přestože je škoda vysoká. S jejím názorem se ztotožnil i soudní senát, který Lokaje odsoudil k 27 měsícům s podmíněným odkladem na dva roky a dohledem probačního úředníka. „Do problémů se mohl dostat i kvůli hospodářské krizi,“ uvedl kromě bezúhonnosti jako jeden z důvodů pro podmínku předseda senátu Jaromír Veselý.

Rozsudek je pravomocný, obě strany se vzdaly práva odvolání.