U klatovského soudu se včera začal projednávat případ se dvěma muži, Michalem Chvojkou a Michalem Vágnerem, kteří jsou obžalováni z rozkrádání stavebního materiálu a nářadí za více než 300 tisíc korun ze stavby sídla uhlobarona Zdeňka Bakaly na šumavské Modravě.

K hlavnímu líčení se dostavil pouze Chvojka. „Druhý z obžalovaných se 15 minut před zahájením telefonicky omluvil, odkázal na svou výpověď na policii a souhlasil s tím, aby se jednalo v jeho nepřítomnosti,“ potvrdil Deníku samosoudce Jaromír Veselý.

Chvojka svou účast na rozkrádání stavebního materiálu a nářadí vloni na jaře nikterak nepopíral. „Cedrové palubkové obklady byly volně položeny v prostorách kuchyně. Kdokoliv tam přišel, mohl je mít. Těch 12 metrů čtverečních, které jsme vzali, byl odpad. Za pět tisíc korun jsme materiál naložili, odvezli a složili jej provoznímu z jednoho z modravských penzionů,“ přiznal Chvojka odcizení obkladů v hodnotě téměř 20 tisíc korun.

Nepopíral ani noční krádež nářadí, které bylo uschováno v uzamčených kontejnerech. „Jeli jsme pro něj mým vozem. Kontejner jsme vypáčili, nářadí nosil Vágner a ještě jeden muž, já s tím nechtěl mít nic společného. Měla to být pomsta ze strany Vágnera svému zaměstnavateli za to, že nám dlužil část výplaty. Při předchozí zakázce jsme odvedli kus špatné práce a on nám řekl, že nám peníze strhne,“ vypovídal u soudu Chvojka.

Část nářadí, kam patřily uhlové brusky, vrtačky, sbíjecí kladivo, hoblík, řezné kotouče či aku–šroubováky, prodala dvojice obžalovaných podle slov Chvojky neznámému člověku v modravské hospodě, zbytek zastavil obžalovaný Chvojka v jedné ze zastaváren na cestě z Vimperku do Prahy.

Chvojka ale popřel, že by spolu s Vágnerem odcizil 35 metrů čtverečních podlahové krytiny, jejíž hodnota byla vyčíslena na téměř 90 tisíc korun. „Při výslechu na policii jsem se přiznal, protože mně kladli otázky příliš rychle a já zpanikařil. Tohle ale na svědomí nemám,“ bránil se Chvojka. Řekl, že podlahu nabízel v žertu pár dnů předtím jistý muž v hospodě. Poté prý podlaha za téměř 600 tisíc korun opravdu zmizela.

Chvojka ani Vágner nejsou se svými rejstříky trestů bez poskvrny. Vágner se navíc krádeží dopustil v době, kdy byl za stejný trestný čin odsouzen kolínským soudem k osmnáctiměsíčnímu trestu s podmíněným odkladem na čtyři roky.

Soud s oběma obžalovanými bude pokračovat v březnu. Včera se totiž bez omluvy nedostavili dva svědci a navíc soudce Veselý trvá na osobním výslechu Vágnera, protože ve výpovědi Chvojky se včera objevily nesrovnalosti.