Asi čtyřletý kůň uhynul v úterý v Rozsedlech. Policie šetří, zda nedošlo k týrání zvířat.

Koně, který byl v Rozsedlech delší dobu přivázán ke stromu, si všimla Ivana Jensen. „Zvažovala jsem podání oznámení na krajskou veterinární správu, ale snažila jsem se zajistit napřed důkazy. Kobyla byla bez zjevných nedostatků – výživově v pořádku, kopyta v pořádku, oči v pořádku, a podobně. Ale její úvaz byl velmi nevhodný, navíc na škrtící, takzvané paralelní (provázkové) ohlávce. Kůň neměl žádný přístřešek, byl tam z větší části do země zašlapaný balík sena a převržený kbelík. V úterý dopoledne jsem viděla kobylku zamotanou do provazu a klečící, zastavila jsem auto, které jelo kolem, a jeho řidič mi pomohl koně odřezávat. Bohužel kobylka padla na zem, ještě asi deset minut držela hlavu nahoře, ale pomalu doslova vadla. Nakonec jí vytekla krev z nosu a bylo po všem," popsala událost Jensen.

Věci vzaly rychlý spád, Jensen zavolala policii, která se záhy dostavila na místo a začala věc šetřit. „V úterý kolem 11.30 hodin jsme přijali oznámení od občana o nálezu uhynulého koně v obci Rozsedly na Sušicku. Na místo se dostavili policisté a zjistili, že kůň byl omezen v pohybu, protože byl uvázán. Policie okolnosti případu dále šetří, zejména to, zda došlo k porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání. Vyrozuměni byli i pracovníci veterinární správy," konstatovala klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Deník byl ve středu na místě neštěstí. Kůň ležel zakrytý plachtou. Podle všeho byl postupně uvázán u několika stromů na zahradě. Pozemek, na kterém bylo zvíře přivázané, není oplocený a je volně přístupný. Podle sousedů byl kůň na pozemku dlouho a vždy byl přivázaný.

„My jsme měli doma dobytek, ale nikdy ne trvale venku. Pamatuji si, že když se nám otelila kráva, museli jsme na ni být velmi opatrní. Takové zvíře mělo vždy to nejlepší místo ve chlévě. Stačilo jen špatně zavřít dveře do chléva a otec na nás již křičel. Aby byl dobytek na pastvě uvázaný? To bylo nemyslitelné. Je pravda, že majitelka koně si ho vodila domů. Alespoň zpočátku ano. Ale jestli každý den, to nemohu potvrdit. Člověk tady není pořád," řekl Deníku jeden z místních obyvatel.

Podle chovatelů koní, které Deník oslovil, je přivázání koně nevhodné. Ideální je prý pobyt zvířete v ohradě.

„Já jsem měla toho koně hodně ráda, vážila jsem si ho. Jenže narodilo se mi trošku nečekaně druhé dítě a kobylka musela ustoupit do pozadí. Chtěla jsem ji prodat, nechtěla jsem za ni ani moc peněz. Každý večer jsem ji vodila domů, ale do stáje se jí moc nechtělo. Tito koně jsou zvyklí žít venku. Je pravda, že jsem podcenila ten úvaz. Asi jsem zvolila špatnou karabinu. Slyšela jsem, že prý úvaz byl moc krátký. Já si naopak myslím, že byl bohužel dlouhý. Kobylce se do něj dostala noha, zamotala se a skončilo to tragicky," sdělila majitelka koně Marie P. (redakce zná celé jméno, ale respektuje přání na ochranu soukromí). Ta se svěřila s tím, že počítá s řešením případu u přestupkové komise.