V regionu řádí parta falešných klempířů. Již několik obyvatel domů přiměli k tomu, aby si nechali levně namontovat okapy, a pak je nutili zaplatit nehorázné ceny. Vystrašení starší lidé jim vyhověli, a tak si skupinka cizinců přišla minimálně na desítky tisíc korun, možná i na statisíce. Není totiž vyloučeno, že někteří napálení lidé se zatím na policii neobrátili.

Parta čtyř cizinců, z nichž zřejmě jen jeden je schopen domluvit se lámanou češtinou, udeřila podle zjištění Deníku poprvé minulý týden v Horažďovicích, kde minimálně dva majitele domů přemluvili k tomu, aby si nechali velmi výhodně namontovat okapy. Když dotyční kývli, skutečně jim bleskově nahradili staré okapy novými, ale radost zákazníků vzápětí vystřídal šok, když si klempíři řekli za práci o nehorázné částky. A podle všeho je skutečně dostali.

Vše se opakovalo tento týden na jiném místě regionu. „V úterý na obvodním oddělení Kašperské Hory policisté přijali další oznámení, kdy dopoledne přijeli tři neznámí pachatelé, též cizinci, v nedaleké obci k rodinnému domu a důchodci nabídli výměnu okapů. Za jeden díl chtěli tisíc korun, s čímž muž souhlasil. Po provedení výměny starých okapů za nové na jedné straně domu ale požadovali úhradu šedesát tisíc korun,“ informovala Dana Ladmanová z klatovské policie, která potvrdila, že vystrašený senior vypečeným klempířům požadovanou částku skutečně předal.

Fakt, že takováto suma je naprosto nehorázná, potvrdil Deníku i klatovský klempíř Zdeněk Forman. „Kompletní klempířina menšího baráčku, a to včetně komínu a podobně, přijde u nás zhruba na dvanáct tisíc korun za práci plus materiál. Jen pro informaci, metr měděného okapu stojí zhruba pět set korun. Takže tato cena je opravdu mimořádně „natažená“,“ řekl Deníku Forman.

„Doporučujeme občanům, kteří by se setkali s podobnou nabídkou na výměnu okapů a okapových svodů, aby před případným zahájením prací uzavřeli písemnou smlouvu či dohodu, ve které bude konkrétně stanovena cena za dodaný materiál a provedenou práci. Musí tam být také uvedena osoba dodavatele nebo zhotovitele a musí to obě strany podepsat. Pokud se setkáte s podobnými nabídkami a následným neúměrným vyúčtováním za provedenou činnost, kontaktujte policii,“ apeluje zejména na seniory policistka Ladmanová.