Ve městě pod Černou věží se tento týden mezi narkomany podle všeho rozšířila nová droga (nebo nevydařená várka pervitinu), po níž se i zkušení „feťáci" chovají velmi podivně a někteří zároveň velmi agresivně. Plné ruce práce s nimi mají městští strážníci i zdravotníci. Zatím narkomani naštěstí nikomu neublížili, i když k tomu několikrát nebylo daleko.

Jen během úterka zadrželi klatovští městští strážníci tři velmi zvláštně se chovající narkomany, z nichž dva byli velmi agresivní. První ze „smažek", jak se jim lidově říká, byl muž ze Švihovska, který v ulici Maxima Gorkého holýma rukama hrabal v trávě a zemi a křičel, že „tam má starou". Zároveň se snažil skočit pod projíždějící auta. Jen krátce poté vyjížděli strážníci do obchodního domu Tesco, kde byla při krádeži přistižena 20letá dívka ze Švihova. „Žena musela být umístěna do separační místnosti, jelikož ohrožovala personál i zákazníky marketu a také pracovníky ostrahy. Byla velmi agresivní, proto jí hlídka nasadila pouta," řekl Deníku šéf klatovských městských strážníků František Kacerovský, podle něhož dívka hlídce řekla, že užila pervitin a prášky.

Seděl na budce

Povedený trojlístek uzavírá 48letý Klatovan, který je ve městě nechvalně proslulý. Ač bývalý učitel, byl v minulosti odsouzen za distribuci drog, a to dokonce i mladistvým, a s omamnými látkami je veřejností spojován dodnes. Přesto zůstává na svobodě. Jeho „show" byla opravdu svérázná. „Muž v Tyršově ulici odcizil z firemní rampy okenní rám. S tímto rámem vylezl na střechu telefonní budky, koukal se skrz něj a popíjel mléko. Navíc obtěžoval zaměstnankyni firmy, která byla jeho chováním a nemravnými návrhy otřesena," popsal dění Kacerovský, který připustil, že na tom, že se mezi klatovské „feťáky" rozšířila nová droga, po níž se chovají nezvykle a zároveň agresivně, může něco být. „Je pravda, že i zkušení narkomani se chovají úplně jinak, než běžně, takže to možné je," připustil šéf klatovských městských strážníků.

Psychiatři mají plné ruce práce

Pro tuto verzi hovoří i zkušenosti zdravotníků. „Za posledních 30 hodin přivezli na psychiatrické oddělení muži zákona čtyři osoby pod vlivem drog. I když počet narkomanů roste, je to opravdu nezvykle vysoké číslo," řekl ve středu odpoledne Deníku mluvčí Klatovské nemocnice Jiří Kokoška. Dodal, že jeden muž se dokonce pokusil při vyšetření demolovat vybavení ambulance, ale byl ihned zpacifikován.

Policie vše prověří

Zjištění Deníku o nebývalém chování klatovských narkomanů zaujala i Policii ČR. „Informaci, že by se na Klatovsku objevila nějaká nová droga, nemáme. V obecné rovině můžeme říci, že v kraji přibývá případů zneužívání náplastí, které se používají na utlumení bolesti například při onemocnění rakovinou (tato náplast byla příčinnou smrti Františka Bílého, adoptivního syna romské zpěvačky Věry Bílé z Rokycan – pozn. aut.). Že by se to ale týkalo přímo Klatovska, zatím potvrzené nemáme. Každopádně ale mohu říci, že se tím na základě vašeho podnětu budeme zabývat," slíbil šéf klatovských kriminalistů a vyšetřovatelů Antonín Šmíd.