Teprve dvanáctiletý školák je podezřelý, že pohlavně zneužil dvě dívenky ve věku sedm a jedenáct let. Tento „horký brambor“ přistál nyní na stole klatovských policistů.

Případ je na samém počátku vyšetřování. Podle informací Deníku policisty zalarmovala babička jedné ze školaček, která oznámila, že její vnučku a další školačku zřejmě před několika dny zneužil na louce u jednoho z větších měst na Klatovsku jen o něco starší chlapec. Policie Deníku potvrdila, že se případem zabývá. Vzhledem k jeho citlivosti kriminalisté zatím nemohou sdělovat jakékoli podrobnosti. „Prošetřujeme několik verzí, mezi nimiž je i ta, že šlo jen o hru malých dětí,“ řekl na dotaz Deníku šéf klatovských kriminalistů a vyšetřovatelů Pavel Krákora.

Pokud by to byla skutečně pouze klasická dětská „hra na doktora“ či její obdoba, není podle odborníků žádný důvod k panice. „Tyto hry patří mezi základní aktivity při vývoji člověka a jsou normální, pokud jsou oboustranně souhlasné. Je to naprosto normální stadium v rozvoji lidské sexuality. Pokud to bylo souhlasné, nijak to vývoj dětí nemůže poškodit a problémem není ani jejich věk. Zvědavé jsou už čtyřleté děti. Děje se to běžně, jen nesmí dojít k poškození zdraví,“ řekl sexuolog Vladimír Šupina z Psychiatrické léčebny v Dobřanech.

Upozornil ale, že pokud se dítě brání a druhé s ním přesto „na doktora“ hraje, už je to problém. „Pak by mohlo vzniknout podezření na vývoj nějakým patologickým směrem,“ dodal lékař. Kdyby platila druhá varianta a chlapec se pohlavního zneužívání dopustil, pak by i přesto, že není trestně odpovědný, mohl stanout před soudem. Nejtěžším trestem, který lze v tomto případě uložit, je ochranná výchova v ústavu.

„Jen za první pololetí letošního roku jsme v Plzeňském kraji šetřili 28 případů pohlavního zneužívání, z toho v 11 případech spáchaly tyto činy jinak trestné osoby mladší 15 let,“ upozornila krajská policejní mluvčí Martina Zoubková.