Polévání ledovou vodou, demolování zařízení i výhrůžky smrtí. I takové způsoby měli používat Patrik Kovács (25) z Klatov a Martin Tancoš (22) z Beňov, aby získali peníze od dvou starších mužů z Lorety. Zneužít měli především toho, že oba důchodci jsou velmi slabí jak sociálně, tak inteligenčně. Podobné případy nejsou na Klatovsku ojedinělé.

Není to poprvé

Kovács a Tancoš už byli za zneužívání lidí na samém okraji společnosti odsouzeni vloni v únoru. Podle obžaloby jezdili s renaultem po okrese, a když se jim podařilo najít sociálně slabého člověka s nízkým IQ, přiměli ho nastoupit. Poté ho odvezli do prodejny elektro v klatovském Kauflandu, kde s ním prodavač sepsal úvěrovu smlouvu na počítač.

Oba mladíci zaplatili za dotyčného akontaci a poté od něj drahou elektroniku za pár korun odkoupili. Podle obžaloby měli přinutit k podepsání úvěrové smlouvy čtyři muže, a to dokonce za užití násilí. Mladí Romové to popírali a tvrdili, že s nimi dotyční jezdili dobrovolně, ale soud jim neuvěřil a odsoudil je k obecně prospěšným pracím. Kovács, který byl již v minulosti dvakrát soudně trestán, mimo jiné za loupež, dostal 320 hodin, dosud bezúhonný Tancoš 300 hodin.

Roztrhli mu košili

Ani tento rozsudek oba mladíky nepoučil a podle státní zástupkyně Libuše Jakubcové spáchali další trestný čin, když letos v dubnu oloupili o 142 korun V. J. (59) a J. K. (61), kteří spolu bydlí v domku na Loretě. „Bylo odpoledne, v ložnici jsme se dívali na televizi. Oni bušili a pak vykopli dveře. Chtěli peníze. Nevím proč, my jsme jim nic nedlužili. Na pánev točili vodu z vodovodu a stříkali ji na Jardu, který dostal záchvat. Já měl strach, aby mě neuhodili,“ líčil u soudu V. J. Jeho starší kamarád se nejprve zeptal, zda mu nehrozí zmlácení, když bude vypovídat, a poté zavzpomínal na přepadení.

„Všechno rozbíjeli, na zeď házeli jablka i olej,“ rozplakal se při vzpomínce drobný muž, který se sotva dobelhal k pultu. Dodal, že násilníci mu z kapsy vytrhli peněženku, při čemž mu roztrhli košili, a jeho kamarádovi sebrali peníze ze zadní kapsy kalhot.

Ať už to skončí

Případ policii oznámila sestra jednoho z přepadených mužů. „Tenkrát jsme jeli náhodou kolem, tak jsem se u nich zastavila. Oba byli celí vyděšení a říkali, že měli návštěvu. Tvrdili, že to jsou ti samí, kteří za nimi chodí už od listopadu 2008. Vše jsem proto oznámila policii, aby už měli konečně pokoj,“ vypověděla žena. Oba poškození sice ve svých výpovědích naznačovali, že „návštěva“ obou obžalovaných, při níž přišli o peníze, nebyla první, ale do řeči jim příliš nebylo, navíc jejich výpovědi byly velmi komplikované. Někdy si odporovali, mnohdy nebyli schopni se vyjádřit. Například starší z mužů neznal ani slova jako ložnice či kuchyň, používal výrazy „místnost, kde se spí a kde se jí“.

Nic jsme neudělali

To Tancoš i Kovács vypovídali téměř totožně. Neshodli se sice na tom, kdo řídil černé audi, jež patří mladšímu z nich a s nímž na místo přijeli, ale jinak svorně tvrdili, že ani jeden z nich v domku nebyl a že rozhodně k žádnému násilí nedošlo. „Pan J. mi dlužil sto korun za prodej dřeva, tak jsem se pro ně stavil. Zaklepal jsem, on vyšel ven. Dal mi to a my jsme zase odjeli,“ líčil události Tancoš. Stejně jako jeho kamarád rázně popřel, že by z obou mužů vymáhali peníze už při předchozích návštěvách.

Cyničtí zloději

O tom, kdo má pravdu, soud nerozhodl, neboť líčení bylo odročeno na konec listopadu. V obecné rovině ale platí, že případy, kdy jsou o majetek okrádáni sociálně slabí lidé s nízkým IQ, nejsou nijak výjimečné.

Problém je v tom, že jen málokdy vyplynou na povrch. Nezřídka i proto, že mají okradení lidé strach. Chování zlodějů a podvodníků je často bezcitné.
„Setkali jsme se i s případem člověka, který měl invalidní důchod. Přišla pečovatelská služba, převlékla ho a postarala se o vše potřebné. Hned poté, co zavřela dveře, se do místnosti vetřela osoba, která nikdy nepracovala, a dotyčnému namluvila, že mu nakoupí. Sice mu něco přinesla, ale zároveň ho připravila o celý důchod a jemu nezbylo ani na pečovatelskou službu,“ vzpomíná na jeden z případů vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví klatovské radnice Hana Křivohlavá.