Hedie Milová (17) z Kašperských Hor, Libor Loužek (28) z Mochtína a Václav Toman (33) z Klatov. Tito dva muži a jedna dívka se pravděpodobně nikdy neviděli, ale mají jedno společné – jsou to v současné době zřejmě tři nejhledanější lidé na Klatovsku.

Milová, Loužek a Toman zdaleka nejsou jediní, po nichž policie pátrá. „Celkem vloni pátrala policie v okrese Klatovy po 221 osobách, což je o 29 více než v roce 2007,“ informovala Dana Ladmanová z klatovské policie.

Pátrání se dělí na dva základní typy. Buď pátrání po pohřešovaných, což jsou lidé, které postrádají jejich blízcí, ale i třeba uprchlíci z výchovných ústavů, nebo pátrání po hledaných. Tam patří lidé podezřelí nebo obvinění z trestné činnosti, dále pachatelé, na které byl dodán příkaz k zatčení či k dodání do výkonu trestu, a také uprchlíci ze zařízení pro výkon ochranného léčení nebo ochranné výchovy nařízené podle rozhodnutí soudu.

Podle klatovského kriminalisty, jenž se hledání záhadně zmizelých lidí i výtečníků, kteří se skrývají před spravedlností, věnuje dlouhé roky, je složitější pátrání po pohřešovaných.

„Musí se postupovat v prvotních úkonech rychle a důsledně. Je nutné využít nejzákladnějších informací k tomu, aby byla pohřešovaná osoba vypátrána co nejdříve, protože hrozí nebezpečí jejímu životu a zdraví,“ vysvětlil policista, který byl mimo mnoha jiných případů u toho, když se našel mrtvý tříletý chlapec uschovaný v gauči ve sklepě v Měčíně, nebo když byla po pěti letech objevena zavražděná žena z Kolince, kterou zabil a zakopal její vlastní manžel. „U dětí je nebezpečí jejich ohrožení mnohem vyšší než u dospělého člověka, proto se musí ten postup co nejvíce urychlit,“ vysvětlil kriminalista.

Dodal, že i on se setkal s tím, že se pohřešovanou osobu nepodařilo nikdy najít. „I my máme pomníčky, kdy člověk zmizel beze stopy,“ potvrdil smutnou skutečnost.

Tři z hledaných osob na Klatovsku>>

Hedie Milová

Libor Loužek

Václav Toman