Před měsícem radost, teď šok. Tak by se daly charakterizovat pocity Martina Krčmy (40) z Otrokovic, který je obžalovaný ze zneužití dvou teprve třináctiletých dívek v Janovicích nad Úhlavou. V polovině března se Krčma v Klatovech u tamního okresního soudu radoval z podmínky a bez váhání řekl „to beru", teď ho ale pořádně zchladil plzeňský krajský soud. Ten ho v úterý v odvolacím řízení poslal na dva a půl roku za mříže.

„Rozsudek Okresního soudu v Klatovech byl zrušen a znovu bylo rozhodnuto tak, že obžalovaný Martin Krčma se odsuzuje k úhrnnému nepodmíněnému trestu odnětí svobody v trvání dva a půl roku, pro jehož výkon byl zařazen do věznice s dozorem," informovala mluvčí krajského soudu Alexandra Vaňková.

Vše se mělo stát v srpnu 2011, kdy si dvě kamarádky z janovické ubytovny našly brigádu v blízké Krčmově hospodě. Slíbil jim peníze, dával jim cigarety, brambůrky a sladkosti. Jenže podle dívek mu nešlo jen o uklízení. „Vzal nás do pokoje a řekl, že se máme obě svléknout, že si odpracujeme dluh. Svlékl si kalhoty i trenýrky a řekl, že se s ním musím vyspat. Já mu řekla, že je mi třináct let, že jsem poctivá a že by mě máma zmlátila," uvedla ve své výpovědi jedna z dívek a dodala, že Krčma nakonec ji i kamarádku přiměl, aby se svlékly, osahával je a došlo i na vzájemný orální sex. S její zkušenější kamarádkou navíc souložil a chtěl po ní, aby ho uspokojovala až do vyvrcholení, což učinila. To se mělo opakovat i druhý a třetí den, dokud se vše neprovalilo a příbuzní dívek to neoznámili policii.

Totéž uvedla i druhá ze školaček, Krčma ale vše popřel. „Není to pravda. Lžou," tvrdil u všech líčení. Psycholožka, která se zabývala oběma dívkami, ale uvedla, že jejich výpovědi jsou věrohodné. Dodala, že události mají na děvčata negativní dopad, a to hned z několika důvodů. Za prvé na ně kvůli tomu velmi špatně nahlíží jejich komunita, a tak byly obě rodiny nuceny se odstěhovat. To ale není to nejhorší. Kvůli tomu, že na ně obžalovaný nahlížel při vymáhání sexu jako na zboží a pohrdal jejich lidskou hodnotou, mohou mít obě dívky v budoucnu velké osobnostní problémy, mimo jiné může být výrazně snížena jejich sebeúcta.

U klatovského soudu byl Krčma potrestán za pohlavní zneužití a svádění k pohlavnímu styku tříletým trestem s podmíněným odkladem na tři a půl roku, krajský soud, k němuž se odvolala státní zástupkyně, ale trest výrazně zpřísnil a poslal obžalovaného na dva a půl roku za mříže. Verdikt není definitivní, Krčma má ještě možnost podat dovolání.