Kdyby Radka Černého (36) ze Zborov na Klatovsku dostali do rukou majitelé vozů značky Škoda Felicia, zřejmě by nedopadl nejlépe a měl by poněkud pomuchlanou fasádu. Tento invalidní důchodce se totiž specializoval na krádeže katalyzátorů z těchto starších aut, na svědomí má desítky případů v Plzeňském kraji. Mohl jít za to za mříže až na pět let, u soudu ale vyvázl s podmínkou.

Kradl na zkoušku

Byl Štědrý den roku 2020, když se vypravil Černý do Klatov a z jedné z tamních felicií odřízl katalyzátor. Pak si dal týden pauzu a hned na začátku nového roku se opět vydal do města pod Černou věží, kde tentokrát odcizil katalyzátory hned ze dvou škodovek. Jak později přiznal policii, byly to testovací zlodějské výpravy. Čekal totiž, zda se ho policii podaří odhalit či nikoli. Když se tak ani po několika měsících nestalo, začal se vydávat na další a další nenechavé výpravy. Výsledek byl vždy stejný – odcizený katalyzátor ze Škody Felicia. Někdy stihl za den í více kusů. Nejčastěji řádil na Klatovsku, ale vyjížděl i na Domažlicko, Plzeň-jih či přímo do Plzně. Jak po dopadení podle zjištění Deníku vysvětlil, stejný typ auta volil proto, že ho dobře znal a věděl, jak snadno se zmocnit katalyzátoru.

Dostal šanci

Za jedenáct krádeží těchto zařízení na Domažlicku a Plzeňsku byl již nedávno potrestán domažlickým soudem, jenž mu dal roční trest, odložený na zkušební dobu tří let. V rozsudku byly zahrnuty nejen krádeže katalyzátorů, ale i jiná majetková trestná činnost, spáchaná předtím. Teď stanul Černý před klatovským soudem, kde se zpovídal z celkem 23 krádeží katalyzátorů v Klatovech, Nýrsku, Horažďovicích, ale třeba i Borovech či Janovicích nad Úhlavou. Škoda jen v těchto 23 případech přesáhla 170 tisíc korun.

Ke všemu se přiznal. Se státní zástupkyní uzavřel dohodu o vině a trestu. Dohodli se na tom, že bude zrušen předchozí trest z Domažlic a nově mu bude za veškerou trestnou činnost uložen nový společný souhrnný trest ve výši 22 měsíců, podmíněně odložený na zkušební dobu tří let, s dohledem probačního úředníka. Dále musí uhradit škodu a státu propadl ráčnový klíč používaný při páchání trestné činnosti. „Dohodu jsem schválil, neboť se doznal, činu litoval. Výše trestu je přiléhavá,“ vysvětlil soudce Petr Sperk. Verdikt je pravomocný.