Z kdysi vyhlášeného Stavebního podniku (SP) Klatovy, který mnozí obyvatelé města považují za vytunelovaný, mizely miliony korun způsobem až neuvěřitelným. Potvrzuje to i soud s bývalým předsedou představenstva Zdeňkem Skálou (67) z Plzně, který začal tento týden v Klatovech. Muž s právnickým vzděláním se zpovídá z toho, že nechal více než dva miliony korun patřící společnosti ležet v igelitové tašce v neuzamčené skříni, odkud se za nevyjasněných okolností ztratily. Hrozí mu až pět let vězení.

Nikomu nic neřekl

Skála se stal předsedou představenstva SP 28. 6. 2007, tedy pouhý měsíc předtím, než byl na tuto stavební firmu soudem vyhlášen konkurz. A hned začal jednat. Přestože SP nebyl schopen plnit své závazky, měl mnohamilionové dluhy a vykazoval vysokou ztrátu, Skála podle obžaloby zapůjčil společnosti DAG 98, kde byl jednatelem, 280 tisíc korun. Krátce poté stejné společnosti nechal vyplatit zálohu na poskytované služby ve výši dva miliony korun. Když společnost DAG 98 více než dva a čtvrt milionu postupně vrátila a on je podle příjmových dokladů osobně v hotovosti převzal, naložil s nimi podle obžaloby až nepochopitelně. „Podle jeho tvrzení uložil finanční prostředky zabalené v igelitové tašce do nedostatečně zajištěné skříně v kanceláři předsedy představenstva společnosti Stavební podnik a.s. v Klatovech, kde tyto prostředky ponechal bez dozoru, ani následně je neuložil do trezoru ani do banky ani neučinil žádné kroky k jejich zabezpečení. Skutečnost, že finanční prostředky uložil do skříně, nesdělil žádnému jinému představiteli či zaměstnanci společnosti ani následně správci konkurzní podstaty při jednání v areálu společnosti cca 8 až 10 dnů po prohlášení konkurzu, když tento den zjistil, že igelitová taška s finančním obnosem se ve skříni již nenachází. To však opět nikomu neoznámil a trestní oznámení učinil až 3. 6. 2008,“ uvedl v obžalobě státní zástupce Jan Hrubý, podle něhož se tak Skála dopustil přečinu porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Nejsem tunelář

Skála hned na úvod svého vystoupení před klatovským soudem řekl, že se necítí být vinný a že není žádný tunelář. „Podnik vytunelovali ti přede mnou,“ uvedl obžalovaný. Společnosti DAG 98, kde byl jednatelem, peníze půjčil prý proto, že bylo nutné objekty Stavebního podniku v Klatovech, Sušici, Horažďovicích i Plzni hlídat a tato firma, která se specializuje právě na střežení objektů a na vymáhání dluhů, potřebovala finance na nábor lidí i jejich vybavení. „Podnik bylo nutné hlídat, ztrácely se stroje, auta, zařízení. Půjčka byla na krátkou dobu, na čtrnáct dnů, poté jsem je dostal zpět. Převzal jsem je v Plzni a osobně je vezl do Klatov. Na účet se neposílaly, protože jsem jeho číslo neměl u sebe,“ vysvětloval Skála. Více než dva miliony přivezl podle svých slov v pátek odpoledne, kdy už ve firmě nebyl nikdo kompetentní, komu by je předal. „Byl to malý balíček, tak jsem ho v igelitce dal do odemčené skříně a myslel, že ho předám v pondělí. Jenže v pondělí mě tam už nepustili, byl jsem odvolaný. V úterý bych se svými lidmi udělal kroky, aby podnik nemusel jít do konkurzu, a to se zřejmě managementu nelíbilo. Ve funkci jsem tak byl rovné tři týdny,“ tvrdil Skála, který přiznal, že se mu příliš nedařilo ani v jiných firmách. Hned několik společností, kde byl ve vedení, je v konkurzu a sám Skála zřejmě stane kvůli jejich hospodaření i před soudy v Plzni či Praze. „Beru důchod necelých šest tisíc korun měsíčně a čekám, zda dostanu peníze z podnikání. Nemám žádnou nemovitost, nemám auto. Navíc mám dluhy, které jsem nadělal, když jsem prodával hrnce, abych se vůbec uživil,“ uvedl Skála.

Střídání šéfů

Jasno do toho, kde mohly skončit více než dva miliony určené Stavebnímu podniku, nevnesli ani svědci. Bývalé zaměstnankyně firmy jen potvrdily, že v té době vládl ve společnosti chaos a šéfové se střídali jako na běžícím páse. A bývalý zaměstnanec firmy DAG 98 sice potvrdil, že peníze Skálovi v hotovosti postupně předal, ale kde skončily, prý netuší. Nevěděl toho více. Například ani to, kdo v té době byl majitelem společnosti DAG 98, přestože v ní šéfoval menšímu týmu, jenž měl na starosti střežení objektů a vymáhání pohledávek. Tomu se věnuje dosud, na obličeji měl patrné zranění, jež mu způsobil právě jeden z klientů, po němž vymáhal dluh.

Líčení bylo odročeno na březen, kdy by před soudem měli stanout další svědci.

Pochybným hospodařením Stavebního podniku se podle informací Deníku orgány činné v trestním řízení stále zabývají, není proto vyloučeno, že v roli obžalovaného stanou v budoucnu před soudem i další lidé z vedení této společnosti.