Drzost zlodějů barevných kovů na Klatovsku nezná mezí. Na klatovském hřbitově dokonce ukradli vzácnou pamětní desku věnovanou obětem první světové války. Deska pravděpodobně skončila ve sběrných surovinách.

„Neznámý pachatel pamětní desku odcizil v noci z pondělí na úterý. Umístěna byla vlevo od kašny a její cena je třicet tisíc korun,“ informovala Dana Ladmanová z klatovské policie. „Na místě byly původně dvě desky, které jsou zhotoveny z barevného kovu a podle mého odhadu váží zhruba 80 kilogramů. Jedna zmizela, druhá už měla odstraněné šrouby a byla připravená k odnesení. Proč ji zloději neodnesli hned v noci, netušíme, ale pro jistotu jsme ji zatím uschovali, abychom o ni také nepřišli,“ řekl Deníku vedoucí Správy hřbitovů a krematoria v Klatovech Jaroslav Vizinger. Doplnil, že na hřbitově se potýkají s krádežemi neustále. „Ozdobné lampy a další věci byly na hřbitově sto let a teď to všechno mizí. Dokud nebudou lepší zákony, nic se nezmění,“ posteskl si Vizinger.

Na klatovském hřbitově z původního páru desek u kašny podle informací Deníku zůstala jen tabule věnovaná patnácti ruským zajatcům, kteří tam byli pohřbeni v letech 1914 až 1918. Zmizela deska, kterou město věnovalo památce 59 československých vojínů, kteří padli za první světové války. „Je bronzová, složená ze dvou dílů a její rozměr je 110 x 120,5 cm. Na hřbitově byla umístěna v roce 1937, vloni byla renovována. Je to velká ztráta, měla cenu nejen historickou, ale i morální,“ řekl milovník historie Ivan Rubáš z Klatov.

Přestože policisté podle zjištění Deníku ihned prohledali sběrné suroviny v regionu a navštívili i jednu lokalitu v Klatovech obývanou především kriminálními živly, desku se jim zatím nepodařilo najít. Protože je ještě šance, že nebyla rozřezána a neskončila ve sběru, žádají veřejnost o pomoc. „Žádáme občany o spolupráci při pátrání po odcizené desce. Informace je možné zavolat na linku 158 či se obrátit na jakékoli obvodní oddělení,“ řekla Ladmanová.

Vojáci, kteří před téměř sto lety položili životy, by ale o pamětní desku neměli přijít. „Pokud se nenajde originál, rozhodně budeme uvažovat o nějaké náhradě. A také o lepším zajištění desek,“ řekl Deníku klatovský místostarosta Jiří Štancl.