Do jedenadevadesátileté seniorky narazil, aniž by brzdil. Záchranáři ženu sice převezli do nemocnice, ale tam vážným zraněním podlehla. Hluchoněmý muž byl obviněn z usmrcení z nedbalosti a již brzy stane před plzeňským soudem. Hrozí mu až šest let vězení.

Neštěstí se stalo vloni krátce před Vánocemi na plzeňských Borech. Majerovou ulicí tam jel se zákazníky, které nabral na Slovanech, řidič Škody Octavia. S pomocí papírku je upozornil, že je hluchoněmý. „Když jsme přijížděli k přechodu u Billy, viděl jsem, že auto v protisměru dávalo přednost staré paní o hůlce. Podíval jsem se doprava do křižovatky a když jsem se podíval zpět, viděl jsem ji, jak přechází pár metrů před naším autem,“ popsal policistům očitý svědek. Dodal, že na řidiče křičel „pozor!“, ale viděl, jak on se dívá doleva a bylo mu jasné, že auto už nepůjde zastavit. Pak přišel náraz, žena podle svědků letěla cca pět metrů vzduchem.

„Dávala jsem paní přednost. Poděkovala mi a vstoupila do vozovky. Šla pomalu. Když se blížila ke středu vozovky, zahlédla jsem v protisměru auto, které jelo rychlostí cca 50 km/h a vůbec nebrzdilo. Řidič ji zřejmě vůbec neviděl. Pak ji srazil,“ vylíčila řidička auta, které stařence dávalo přednost.

Těžce zraněné seniorce začali ihned pomáhat lidé přítomní na místě, mezi nimi i studentka lékařské fakulty. „Chodkyni jsme s velmi těžkým traumatem transportovali na akutní příjem Fakultní nemocnice v Plzni,“ uvedl krajský mluvčí zdravotnických záchranářů Vítězslav Sladký. Veškerá snaha lékařů ale byla marná. Stařenka, která utrpěla řadu závažných zranění včetně poranění mozku, zhruba čtyři hodiny po nehodě zemřela.

V jednom z panelových domů v plzeňské městské části Skvrňany se ve čtvrtek 12. srpna po 21. hodině střílelo. Na místo vyrazila policie.
V plzeňských Skvrňanech v paneláku se střílelo. Na místo vyrazila policie

Řidič octavie policistům řekl, že jel rychlostí zhruba 40 až 43 km/h. Viditelnost byla dobrá, přesto ženu na přechodu spatřil až těsně před autem. „Nestačil jsem ani reflexivně zabrzdit, i když jsem se o to snažil,“ uvedl handicapovaný muž. Dodal, že ze smrti seniorky je v šoku. Trápí se tím a lituje toho.

Podle soudního znalce byl automobil ve chvíli, kdy žena vstoupila na přechod, vzdálen cca 130 metrů. Přesto ji muž za volantem nespatřil. V okamžiku střetu měl rychlost okolo 41 km/h.

Podle státního zastupitelství řidič tím, že řádně nesledoval situaci v provozu, přehlédl a srazil chodkyni, porušil důležitou povinnost, danou mu zákonem o provozu na pozemních komunikacích. Dopustil se tak usmrcení z nedbalosti. Hrozí mu trest odnětí svobody na jeden rok až šest let.

Obžalovaný Oldřich Kostifál.
Srazil chodce a odtáhl ho bez pomoci stranou. Dostal za to 2,5 roku vězení