„Policisté z týmu specializovaného na kybernetickou kriminalitu, z oddělení hospodářské kriminality, prověřují oznámení útoku z virtuálního prostředí do počítačové infrastruktury zdravotnického zařízení na Klatovsku. Ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. Aby nebylo narušeno probíhající přípravné trestní řízení, nelze prozatím poskytovat další informace,“ uvedla klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Ředitel nemocnice Martin Grolmus se nechtěl k případu vyjadřovat s odkazem na mluvčího Nemocnic Plzeňského kraje Jiřího Kokošku, pod který horažďovická nemocnice spadá. Ale i ten se k útoku podrobněji nevyjádřil. „Nemocnice následné péče v Horažďovicích kdykoli v uplynulých dnech poskytovala a normálně poskytuje veškerou zdravotnickou péči a služby bez omezení. Pokud v minulosti v jakékoli z nemocnic Plzeňského kraje došlo nebo v těchto dnech dochází k podobným incidentům zpravidla je nekomentujeme, abychom nenarušily průběh vyšetřování,” sdělil Kokoška.

V lednu 2018 se hackeři zajímali o rentgenové snímky v počítačovém systému. „Ten je ale naštěstí zabezpečený a žádná data neunikla. Pouze část z nich se podařilo hackerovi dočasně znepřístupnit. Pracujeme na jejich otevření,“ uvedl tehdy Kokoška. Na otázku, zda záležitost může ohrozit léčbu některého z pacientů, reagoval takto: „Dočasná „nečitelnost“ dat neomezuje chod nemocnice.“

Dodal tehdy, že záležitost byla policii oznámena jednak z preventivních důvodů a proto, že vyšetřování může naznačit, jak systém ještě efektivněji zabezpečit. Což se zřejmě úplně nepodařilo.