„Okradla nás o celoživotní úspory. Děda se z toho zhroutil a léčí se u psychiatra,“ řekla Deníku při soudním procesu s Evou Biharyovou (40) z Prachaticka se slzami v očích 81letá Marie D. z Defurových Lažan, která je jednou z obětí podomních zlodějů. Ženu, která ji okradla, policie dopadla a před několika dny ji soud uznal vinnou. Podobných případů ale přibývá, zvláště nyní před Vánocemi policie očekává, že tyto gangy začnou být znovu velmi aktivní.


Hrají si na trpící


Způsobů, jak se vnutit do domu či bytu, používají podvodníci celou řadu. „U nás na Klatovsku jsou nejčastější tři způsoby. Za prvé uvádějí, že jdou zkontrolovat plynoměr či elektroměr. Za druhé tvrdí, že je posílá vnuk či vnučka za účelem zakoupení nějaké věci a že jdou pro peníze. A za třetí žádají pomoc, například chtějí vodu na zapití léků či pustit nutně na WC,“ řekl Deníku velitel uniformované policie na Klatovsku Pavel Krákora. Policistům komplikuje práci fakt, že jde většinou o velmi dobře organizované gangy, které nejsou z regionu, ale přijíždějí dokonce až z Moravy. Navíc se jejich obětí stávají staří lidé, kteří mají problémy s identifikací zloděje. Navíc na to, že jim nezvaná návštěva nepozorovaně odcizila často celoživotní úspory, přijdou někdy i s časovým odstupem.


Hrála divadlo


Jak ale potvrdil soud s Biharyovou, dokazování je složité i v případě, že poškozený si je jistý tím, kdo ho okradl, a policii se pachatele skutečně podaří chytit. „Tenkrát jsem byla v našem domku v prvním patře u plotny. Tahle žena náhle strčila hlavu do dveří, řekla, že mě chce děda, a zmizela. Já jsem proto za ním šla po chodbě, na jejím konci ale byly další dvě ženy. Chytaly mě za ruce a pořád mi chtěly hádat z ruky, ale já nechtěla. Vtom se objevila ta první žena, a když jsem se jí ptala, co tam dělá, tak řekla, že hledá záchod, protože ji bolí břicho,“ líčila zážitek stařenka. Ta dodala, že když řekla, že zavolá policii, všechny tři zmizely.

S manželem se poté šli podívat do skříně v ložnici, kde měli schované úspory, ale našli tam jen prázdnou krabičku. „Celý život jsme tvrdě dřeli, abychom měli nějaké úspory. A ona nám je sebrala,“ líčila u soudu nešťastná žena. Biharyová ale všechno popřela. „Nikdy jsem tam nebyla. V té době jsem byla v celostátním pátrání a skrývala se,“ tvrdila. Když přesto ale Marie D. zopakovala, že v ní poznává ženu, která ji okradla, křičela na ni tak, že ji musela uklidňovat eskorta i její advokát a soudce Marek Poláček jí dokonce několikrát pohrozil, že ji nechá vyvést ze soudní síně.


Je vinna


Biharyovou, která má v trestním rejstříku už devět záznamů a v minulosti se dokonce neštítila okrást o životní úspory stařenku s oběma amputovanýma nohama, která ležela bezmocně na posteli, nakonec soud i přes její zaklínání se Bohem a neustálé lamentování uznal vinnou. Bolet ji to ale příliš nemusí, neboť soudce upustil od souhrnného trestu, a tak ve vězení zůstane jen po dobu, kterou jí uložil už předcházející soud.

Rady seniorům

– nikdy neotevírejte dveře automaticky, nikdy víte, kdo je za nimi
– cizí lidi nepouštějte nikdy do bytu, vstoupit dovolte jen osobám, kterým důvěřujete (optimální je pojistný řetízek)
– pokud k vám chce někdo domů, ověřte si jeho totožnost
– zamykejte hlavní vchodové dveře a zavřete i okna, a to i v době krátké nepřítomnosti