Šťastný konec má případ týrání psů z Měcholup na Klatovsku. Všechna zubožená zvířata, která byla odebrána nezodpovědnému chovateli, se podařilo zachránit a dnes se mají čile k světu. Aby bylo ale vše úplně dokonalé, bylo by třeba, aby psi našli nové majitele. V útulcích v Klatovech a Borovně jich na ně čeká dohromady devět.

Vybírali popelnice

Měcholupský případ patří mezi nejzávažnější případy týrání zvířat na Klatovsku za poslední roky. Zhruba dvacítka psů žila ve zchátralém objektu spolu s devatenáctiletým mladíkem, ten se ale později odstěhoval a na místo už jen dojížděl. Psi se nekontrolovaně množili, trpěli hlady. „Psi běhali volně po vsi. Většinou vybírali popelnice, ale někdy i lovili – ve vsi i v lese. Když byli ve smečce, byli nebezpeční i lidem. Naštěstí nikoho nepokousali, ale situace byla závažná, obyvatelé obce se jich báli. Na druhou stranu jim ale chtěli i pomoci. Dokonce na jaře udělali sbírku, při níž se shromáždilo velké množství granulí. To sice na čas pomohlo, jenže situace se nelepšila. Sliby, které nám majitel dal, neplnil," vzpomíná starosta Předslavi, pod kterou Měcholupy spadají, Miloslav Kreuzer.

Zubožení psi

Obci poté nezbylo nic jiného, než majiteli zvířata odebírat a umisťovat je po dohodě s klatovským psím útulkem tam. Situace se ale zhoršovala, a tak nakonec bylo nutné, aby zasáhly orgány, které mají problematiku týrání zvířat v popisu práce.

„V září jsme na místo vyjeli my spolu s krajskou veterinární správou, se starostou Předslavi a Policií ČR. Bylo odebráno celkem sedm zvířat, poslední, která tam byla. Štěně a pes, který byl doslova na umření, putovali do klatovského útulku, dalších pět zubožených psů bylo převezeno do psího útulku v Borovně v okrese Plzeň-jih," řekla Deníku vedoucí odboru životního prostředí klatovské radnice Jana Michálková.

To, že stav zvířat byl velmi vážný, potvrdila Deníku i vedoucí klatovského psího útulku Miloslava Šeflová. „Všichni přijatí psi byli silně podvyživení, vystresovaní, polodivocí, zablešení, začervení, pokousaní od potkanů. Nejhůře na tom byl 10letý pes jménem Saly. Ten skutečně bojoval o život. V jeho oku byli dokonce nalezeni červi. Nyní je to nejrozmazlenější pejsula a obrovský mazel," svěřila se Šeflová. Ta spolu se svými kolegy z Borovna odvedla vynikající práci a zubožená zvířata dokázali vrátit do života. Velmi by v tuto chvíli pomohlo, pokud by se našel někdo, kdo by si je vzal domů a postaral se o ně. V Klatovech jsou nyní čtyři psi z Měcholup, v Borovně je jich pět.

Hrozí pokuta

Teď už je v Měcholupech klid. Ve zchátralém objektu už nejsou lidé ani psi. „Nechali jsme ho vyklidit a bude zbourán," potvrdil Kreuzer.
Případ stále ještě není uzavřen, majitel ale trestu neunikne. „Týrání zvířat bylo konstatováno, takže se dá předpokládat, že bude uložena pokuta," připustila Michálková. Nic závažnějšího než finanční postih ale chovateli zřejmě nehrozí, policie se totiž případem nezabývá. „My jsme asistovali jen při odchytu psů, případ nešetříme," vysvětlila Dana Ladmanová z klatovské policie.

„Prosíme všechny, kteří by se s nějakým podobným případem setkali, aby neváhali a obrátili se na nás, krajskou veterinární správu nebo policii, aby se to začalo ihned řešit," obrací se na závěr na veřejnost Michálková.