Policisté rozprášili zlodějský gang, který má na svědomí osm desítek vloupání na jihu i západě Čech. Šéfy gangu, kteří vloupání organizovali a v některých případech k nim dokonce různé zlodějíčky nutili násilím, zatkla podle informací Deníku v noci z úterý na středu zásahová jednotka v Horažďovicích, kde oba žijí. Muže ve věku 29 a 37 let poslal soud do vazby.

První krok k dopadení nebezpečných pachatelů udělali policisté již v dubnu, kdy zadrželi dva zlodějíčky ze strakonického okresu. „Postupně pak kriminalisté podrobnými a opakovanými výslechy i zajištěním dalších materiálů a důkazů zjistili, že za desítkami dalších vloupání stojí obviněná dvojice. Zadržení muži vloupačky plánovali a řídili, své pomocníky pak také k vloupáním pravděpodobně v několika případech i nutili, vydírali je či jim vyhrožovali,“ řekl Deníku jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

V polovině tohoto týdne už spadla klec, když při rozsáhlé noční akci zadrželi specialisté ze zásahové jednotky jihočeského policejního ředitelství nejen oba bossy, ale i dalšího muže, který se na vloupáních podílel.

Vyšetřování odhalilo, že pachatelé se od září loňského roku vloupali do osmdesáti objektů v Jihočeském i Plzeňském kraji. Kradli převážně nářadí, přívěsné vozíky, sekačky. V některých případech si šli pro předem vytipované věci na objednávku, například pro zahradní traktor za zhruba 50 000 tisíc korun v obci Hradiště na Plzeňsku. V objektu sběrných surovin zase po rozstřihání plotu odcizili železný šrot a v jiné sběrně ho posléze prodali.

„V několika případech byli při svých „vloupačkách“ vyrušeni příjezdem policejních hlídek, a tak bez lupu z míst uprchli. Stopy zanechané na místě však kriminalistům mnoho napověděly. Odcizené zboží pak oba hlavní pachatelé prodávali překupníkům po celém území České republiky. Stejně tak naložili i s nářadím, které si v několika případech v hodnotě pár set tisíc korun vypůjčovali na různé osobní doklady po půjčovnách v obou krajích,“ uvedl Matzner s tím, že zloději způsobili škodu ve výši zhruba 1 700 000 korun.

Šéfy gangu policisté obvinili z pokračujícího zločinu krádeže, spáchaného formou spolupachatelství, z pokračujícího trestného činu porušování domovní svobody, z pokračujícího trestného činu poškozování cizí věci a z podvodu. Na rozsudek si počkají ve vazební věznici.