Dnes již bývalý starosta Žichovic na Sušicku Jiří Hejpetr by měl brzy stanout před klatovským okresním soudem. Policie ho tento týden začala ve zkráceném přípravném řízení stíhat kvůli trestnému činu zneužití pravomoci veřejného činitele, za což mu hrozí až tři roky vězení.

„V úterý převzal 55letý muž z Klatovska sdělení podezření ze spáchání přečinu zneužití pravomoci veřejného činitele. V měsíci červnu 2007 jako starosta obce na Sušicku podepsal v advokátní kanceláři souhlasné prohlášení za obec se dvěma vlastníky pozemků. Muž takto učinil bez souhlasu zastupitelstva obce a překročil svou pravomoc, když neoprávněně rozhodoval o majetkoprávních úkonech ve věci nabytí a převodu nemovitých věcí, které je podle zákona o obcích určeno zastupitelstvu obce,“ uvedla Dana Ladmanová z klatovské policie.

Podle informací Deníku jde o bývalého žichovického starostu Hejpetra, který je podezřelý z toho, že bez souhlasu zastupitelstva úmyslně podepsal souhlasné prohlášení za obec, v němž učinil nesporným, že veškeré budovy a stavby na určitém pozemku patří do vlastnictví dvou mužů. Později se ale zjistilo, že ve skutečnosti jsou dotyční jen vlastníky pozemků, nikoli budov.

Hejpetra vloni na podzim odvolali z funkce žichovičtí zastupitelé. „Důvody, pro které byl Jiří Hejpetr odvolán z funkce starosty, jsou hodně složité. Chyběla zde jakákoliv informovanost zastupitelů, zatajovaly se některé skutečnosti a uváděly se také různé polopravdy. Po odvolání starosty volali i obyvatelé obce,“ řekl tehdy Deníku Milan Šuba, který ho ve funkci nahradil.

Ani po více než půl roce nechtěl být nový starosta konkrétnější. „Trestní oznámení na bývalého starostu podal nejprve jeden občan a později i celé zastupitelstvo. Tohle zřejmě není jediný problém, který se bude před soudem řešit, proto bych do rozhodnutí soudu nechtěl událost blíže komentovat,“ vysvětlil Šuba. S Hejpetrem se Deníku spojit nepodařilo.