Bývalý starosta Žichovic Jiří Hejpetr, který se u klatovského soudu zpovídá ze zneužití pravomoci úřední osoby kvůli převodu části bývalého zámku na dva podnikatele, se ve čtvrtek slíbeného rozsudku nedočkal. Verdikt byl odložen na 1. září, neboť senát v čele se soudcem Janem Kasalem rozhodl, že dokazování musí být doplněno o jeden soudní spis. To by mohlo být pro exstarostu, jemuž hrozí až deset let vězení, příznivé, neboť spis podle informací Deníku výrazně nahrává obhajobě. Hejpetr by tak mohl vyváznout bez trestu.

Bývalého starostu Hejpetra (56) obžaloba viní ze zneužití pravomoci úřední osoby, čehož se měl dopustit tím, že bez vědomí zastupitelů převedl část bývalého zámku, jež patřila obci, na dva podnikatele. „Jako starosta obce Žichovice, volený funkcionář samosprávy, úmyslně podepsal dne 22. 6. 2007 v advokátní kanceláři v Horažďovicích „Souhlasné prohlášení“ za obec s P. S. a P. P., ve kterém činí nesporným, že veškeré budovy a stavby na stavební parcele 1/3 v katastrálním území Žichovice patří do výhradního vlastnictví P. S. a P. P., každý ideální polovinou,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně Libuše Jakubcová, podle níž Hejpetr tak učinil bez vědomí a souhlasu zastupitelstva obce a svým neoprávněným rozhodnutím tak jako starosta opatřil jinému prospěch ve výši téměř 634 tisíc korun.

Hejpetr, který stál v čele Žichovic šest let až do svého odvolání v roce 2009, ale opakovaně tvrdí, že je přesvědčen, že se ničeho špatného nedopustil. „Tehdy jsem byl na obecním úřadě a volal mi právník, který obec zastupoval v majetkoprávních záležitostech, abych za ním přijel do Horažďovic, že tam má jednání s pány P. S. a P. P. Tak jsem za ním jel a on mi předložil zmíněné prohlášení. Neřekl mi, že bych to měl předložit zastupitelstvu. Důvěřoval jsem mu, tak jsem to podepsal,“ vypověděl již dříve u soudu Hejpetr. Na jeho stranu se tento týden při dalším soudním líčení postavili i oba podnikatelé, podle nichž Hejpetr učinil jen to, co musel. Podepsáním prohlášení prý jen potvrdil, že část zámku jim patří, což podle obou mužů prokázalo již v roce 2002 geodetické zaměření a o čemž oni už jednali s Hejpetrovým předchůdcem. „Podle mě šlo o narovnání, které mělo logiku. Nedošlo k žádnému převodu majetku či jeho zcizení,“ shodl se s nimi i horažďovický právník, v jehož kanceláři Hejpetr prohlášení podepsal.

Hejpetrovi zřejmě nahraje i soudní spis z roku 2006, který by měl být novým důkazem a jenž by podle informací Deníku měl mít zásadní vliv na rozsudek, neboť předmětem civilního sporu byla právě část zámku se dvěma byty, kvůli které byl Hejpetr obžalován. Zda ale exstarosta Žichovic prokáže svoji nevinu, ukáže až rozsudek, který zazní první zářijový den.

Jde o bývalý zámek

Předmětem obžaloby je část bývalého zámku v Žichovicích, který byl po válce zkonfiskován a lidový soud ho převedl na klatovskou mlékárnu. Po roce 1989 byl vydražen, část ale stále patřila obci. Jsou tu však nevyjasněné majetkové záležitosti, které dodnes řeší v civilním řízení klatovský soud.