Až od kamarádky 13leté dívky se dozvěděla škola a rodina o tom, že se školačka stala poslední zářijový den obětí brutálního znásilnění. Případ je o to hroznější, že dívku znásilnili dva zhruba stejně staří spolužáci.

„Mohu vám potvrdit pouze to, že se od čtvrtka případem zabývají kriminalisté Krajského ředitelství policie Západočeského kraje. S ohledem na věk aktérů nebudeme podávat žádné informace,“ reagovala na žádost Deníku mluvčí Martina Kohoutová.

Matka znásilněné dívky byla sdílnější už proto, aby případ nezapadl.

„Nic jsem na ní ten den nepoznala, vrátila se ze školy jako v jiné dny. Nic mi neřekla, neboť oba kluci jí vyhrožovali,“ říká 45letá žena z Domažlicka, která si ke svým vlastním třem dětem vzala z dětského domova jako opatrovnice už několik dětí romského původu.

„Naposledy jsem si z domova v Karlových Varech vzala v roce 2000 právě tuto holčinu a ještě chlapce, který sice k ní není příbuzný, ale byli v domově na sebe citově vázáni. Obě děti navštěvují stejnou třídu speciální školy, kde se běžně setkávají s vrstevníky stejně snědými, jako jsou ony,“ vypráví matka a dodává, že si nikdy nemyslela, že budou mít mezi romskými dětmi problémy.

„Máme tady rasismus naruby. Všude se říká a píše, že jsou Romové v naší republice utiskovaní. Prdlajs! Romáci mým dětem, které jsou stejně snědé jako oni, ubližují už od 1. třídy. A trvá to dosud, což jsem už mnohokrát řešila se sociální pracovnicí. Jak se zdá – marně. Teprve teď, kdy mi dceru znásilnili, se začíná něco dít,“ uvedla matka.

Poprvé oba spolužáci ve věku 13–14 let zaútočili už 25. září. „O velké přestávce jí sebrali lahev s pitím, kopali s ní po chodbě jako s míčem a pak ji odnesli na záchod, kde jí do ní načůrali. Dcera to šla říct učitelce, která už tehdy měla razantněji zasáhnout. Vše vyvrcholilo posledního září, kdy si dcera krátila čekání na autobus na houpačce v nedalekém parku. Syn tam byl s ní a během her si nevšiml, že se mu ztratila. V té době už ji ti kluci jeden po druhém znásilnili,“ líčí osudný den.

„Já jsem se tom ale dozvěděla až od ředitele školy. Telefonoval a ptal se, zda sedím, že mi musí sdělit něco o dceři. Já ale stála, neboť signál tu mám jen u okna. Myslela jsem, že mi volá kvůli té věci s pitím. Byl to šok, když mi řekl, že dcera byla znásilněná dvěma spolužáky,“ vypráví matka.

Matka znásilněné dívky:

"V první chvíli mne jako trest pro ně napadla – slušně řečeno – kastrace. Ale nic jim udělat nemůžu, nechci jít sedět. Ty kluky by ale měli dát do ´pasťáku´. Bojím se, že to mohou kdykoliv udělat znovu.“


Nemyslí si, že by ve výchově cokoli zanedbala. Dcera dostává informace přiměřené k věku, a to včetně varování před možným nebezpečím ze strany cizích lidí.

„Když jde venčit psa, chodí jen při hlavní ulici, častokrát nejde sama, ale s bratrem. Já ji varuji, že pokud by ji někdo chtěl lákat do auta nebo podobně, ať vezme nohy na ramena a utíká. To, že jí takto ublíží spolužáci, by mne ve snu nenapadlo,“ říká žena s tím, že po dohodě se sociální pracovnicí dívku do školy vozí, aby nemusela jezdit autobusem s oběma násilníky.

„Bojím se, že pokud tady ty kluky nechají, mohou dceři nebo i synovi ubližovat znovu,“ obává se matka znásilněné dívky.

Co klukům hrozí? „Bude se postupovat podle zákona 218/2003 Sb. O soudnictví ve věcech mládeže a vůči hochům budou přijata opatření s ohledem na jejich věk,“ sdělila Deníku krajská mluvčí policie Kohoutová.