Muži měli v posledních třech letech opakovaně prodávat marihuanu, pervitin a tablety extáze. Tyto látky pak i přechovávali. Šlo o statisícový obchod, jelikož při prohlídkách byly nalezeny drogy, jejichž prodejem by pachatelé získali řádově statisíce korun a zajištěna byla i hotovost v naší i zahraniční měně - rovněž v řádu statisíců. „Drogy muži opakovaně prodávali nebo je předali dalším osobám za odvedenou práci. Jeden z „odměněných“ obdržel marihuanu a pervitin za práci u domu, jiný pak tyto zakázané látky dostal za úklidové a výkopové práce. Jejich klientská síť překročila Klatovsko. Je zjištěno, že své zákazníky měli muži i na Strakonicku,“ sdělila krajská policejní mluvčí  Jana Tomková.

Od začátků šetření v březnu letošního roku bylo jisté, že jde o rozsáhlou trestnou činnost několika osob, která, jak se tento týden potvrdilo, přesáhla i hranice Plzeňského kraje směrem do jižních Čech. Dle praktických zkušeností kriminalistů šlo o trestnou činnost páchanou vysoce kvalifikovaným způsobem a pachatelé činili vše proto, aby nebyla odhalena. Na případu proto následně spolupracovalo několik policejních složek, včetně specialistů. Klatovští kriminalisté přizvali i své kolegy z Národní protidrogové centrály, plzeňského krajského ředitelství a na některých zákrocích se podílela kromě policistů pořádkové služby i zásahová jednotka, která měla předejít možné újmě na zdraví při zadržení jednoho z podezřelých. Měl totiž při sobě motorovou pilu.

Podezřelí byli na různých místech Klatovska zadrženi. „Policisté provedli domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor a pozemků. Hledali stopy a důkazy v domech, bytech, automobilech. Na základě zjištěných skutečností pak bylo zahájeno trestní stíhání všech tří mužů pro přečin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a pro přečin přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu,“ uvedla Tomková.

V rukou zákona už skončil i další ze shora uvedené klatovské party, 24letý muž, který byl zadržen na Pardubicku, když z Polska převážel léčiva za 600 tisíc korun. Z těch by se dalo vyrobit dle odhadu necelých pět kilogramů pervitinu v přepočtu za necelých deset milionů korun.

Všechny okolnosti případu jsou dále v šetření policie. „Látky a věci, které byly zajištěny v rámci provedených prohlídek, jsou předmětem dalšího znaleckého zkoumání. Výsledky znaleckých zkoumání a náležité úkony, jako například další výslechy svědků, pak mohou přispět k objasnění rozhodných skutečností, na základě nichž může být případ překvalifikován a počet obviněných nemusí být konečný. Dle trestního zákoníku hrozí obviněným, pokud nedojde ke zpřísnění kvalifikace, za uvedené protiprávní jednání trest odnětí svobody až na pět let,“ dodala Tomková.

Podle informací Deníku byli obvinění vzati do vazby, aby nemohli ovlivňovat svědky a aby jim bylo zabráněno pokračovat v trestné činnosti.