Dva podmíněné tresty. Takovouto tečku udělal ve čtvrtek klatovský soud za téměř dva roky starou trestnou výpravou, která skončila totálním fiaskem a která vzbudila v Klatovech hodně emocí.

Davida Přerosta (26) z Klatov a Jana Šlehofera (33) z Prahy vinila žaloba z toho, že v říjnu 2007 vtrhli do jednoho z klatovských hotelů a hledali zde P. U. (jméno nelze uvést kvůli tzv. náhubkovému zákonu), po němž požadovali finance, které si podle nich Přerost zasloužil, neboť P. U. způsobil vážnou dopravní nehodu, po které má Přerost doživotní následky. Když v hotelu P. U. nenašli, vykřikovali, že ho podřežou, a poté se ho vydali hledat do další z klatovských restaurací. I zde křičeli, že P. U. zabijí, ničili zařízení a poté zaútočili na provozovatele restaurace. Toho se však zastali kickboxeři, kteří zde právě obědvali, a tak oba útočníci dostali pořádný výprask. Šlehofer měl dokonce zlomenou čelist.

„Byli jsme v Klatovech na republikovém mistrovství v kickboxu a do té restaurace jsme šli na oběd. Oni rozkopli dveře, shodili na zem vázu a rozbíjeli nádobí. Přitom křičeli na majitele. Nadávali mu a pak mu dal Šlehofer pěstí, srazil ho na zem a kopali do něj. Tak jsme se ho zastali spolu s kluky z Příbrami,“ vypověděl před soudem jeden ze sportovců, který byl jedním z patnácti svědků, které soud během čtyř dlouhých líčení vyslechl.

Poté, co dostali Šlehofer a Přerost od trénovaných sportovců řádně naloženo, odešli, ale po chvíli byli zpět. „Šlehofer měl v ruce nůž a křičel na jednoho z příbramských kluků, že ho vykuchá, protože mu zlomil čelist,“ líčil další dění udělaný mladík. Kickboxer ale dokázal ránu nožem vykrýt a poté byli oba nezvaní hosté znovu zpacifikováni. „Musel být zfetovaný. Normální člověk by po deseti kolenech do hlavy vůbec nevstal a on ještě útočil s nožem v ruce,“ doplnil kickboxer.

Ani jeden z obžalovaných se k závěrečnému líčení nedostavil, ale oba již předtím uvedli, že se necítí být vinni. Přerostův advokát Jaroslav Liška připomněl, že jeho klientovi způsobil jeho bývalý kamarád P. U. těžkou újmu na zdraví, což před několika měsíci potvrdil i soud, který potvrdil více než milionové odškodné a doživotní rentu. „Tenkrát byl bez prostředků a snažil se domoci svého práva,“ připomněl Liška.

Rostislav Netrval, který hájil Šlehofera, to měl těžší, neboť jeho klient byl při útocích mnohem aktivnější a navíc už byl v minulosti soudně trestán. Podle informací Deníku byl jako mladistvý dokonce odsouzen za vraždu poté, co polštářem udusil spoluvězně. „Šlehofer byl potrestán už tím, že utrpěl několikanásobnou otevřenou zlomeninu čelisti,“ připomněl Netrval.

Oba advokáti mohli od soudu odcházet spokojeni, neboť jejich klienti vyvázli s podmíněnými tresty. Přerost dostal osm měsíců s podmíněným odkladem na zkušební dobu dvou let a Šlehofer dostal dvouletý trest s odkladem na čtyři roky. „Jednání pana Přerosta lze chápat, ale nelze ho omluvit. V případě pana Šlehofera jsme zvažovali trest nepodmíněný, ale i vzhledem k návrhu státní zástupkyně jsme se přiklonili k trestu výchovnému,“ uvedl po vynesení rozsudku předseda senátu Marek Poláček.

Rozsudek není pravomocný.