Jako spolupachatelé jsou z padělatelství a rozšiřování pětisetkorun a stokorun podezřelí 56letý Karel Houdek a 42letý Josef Liška, přičemž policie při domovních prohlídkách zajistila i falzifikáty stoeurových bankovek.

Falešné peníze vyrobené na laserové tiskárně na formátu A4 vždy po třech čtyřech kusech měl po následném rozřezání dávat do oběhu také 41letý Vojtěch Procházka. Dva z obviněných jsou stíháni na svobodě, Lišku přivezla z vazební věznice eskorta.

„Dnes bylo zahájeno dokazování, takže se provádějí důkazy tak, jak jsou založeny ve spisu, případně výslechy svědků,“ uvedl Deníku k líčení soudce Milan Anderle s tím, že u obviněného Lišky byly shledány důvody vazby, již nebylo možné nahradit jiným opatřením.

K padělání bankovek mělo docházet v prodejně v Křenicích, kterou provozoval nejstarší z podezřelých. Falešné peníze byly dány do oběhu ve Staňkově či Domažlicích, ale například také v chotíkovském Globusu či vlaku ze Železné Rudy směr Plzeň a Praha. Jde o dvě desítky zjištěných případů, přičemž ne vždy se jednalo o jedinou ´udanou´ falešnou bankovku.

„Přišel si koupit karton cigaret, zaplatil mi pětistovkou a stovkou. Ještě jsem mu 10 korun vrátila,“ uvedla Alena Smazalová ze staňkovské trafiky.

Divného vzhledu bankovek si prý všimla až ve chvíli, kdy je ukládala do zásuvky pokladny. Její podezření potvrdil následně i pracovník staňkovské spořitelny.

Mladý muž, který u ní nakupoval, byl za 12 hodin zadržen policií, v peněžence měl ještě falešnou stokorunu. Trafikantka, která se k soudu dostavila, však nedokázala odpovědět, který z tří obviněných u ní falešnými penězi platil: „Vím, že měl maskáče, mikinu a vlasy učesané na patku. Ale je to rok, už si nepamatuji, jak vypadal.“

Všichni tři obvinění využili práva nevypovídat, proto byly čteny výpovědi z přípravného řízení. V nich všichni odmítali, že by měli s výrobou falešných bankovek cokoli společného.

A to i přesto, že byly při domovní prohlídce v Křenicích nalezeny pod kobercem archy s natištěnými bankovkami a také již ořezané, k distribuci zřejmě připravené bankovky. „Vojta chtěl stále něco kopírovat, z domku v Kanicích mi ukradl motorovou pilu a dluží mi 64 tisíc korun. Kopírování jsem mu nedovolil, archy v Křenicích pod kobercem a eura v kotelně byly narafičeny na mě,“ bránil se od počátku Houdek, neboť policie udělala ´šťáru´ nejen v prodejně v Křenicích, ale i na několika dalších místech, kde se trojlístek pohyboval.

Zajistila kromě falešných bankovek i počítače, CD, tiskárnu, dále také například speciální řezací nůž, zbraně, registrační značky na auta a pytel sušené marihuany.

„Kdy padne konečný verdikt, nelze v tuto chvíli říci, ani jaký trest čeká trojici v případě prokázání viny. Budeme provádět dokazování, případně také další výslechy svědků,“ uvedl při přestávce líčení soudce Anderle s tím, že jednání bude odročeno, neboť dokazování je složité.

Na příští jednání už hodlá předvolat dalšího ze svědků, který by mohl napomoci ´rozmotání´ případu falzifikátorů.