Recidivista, který si nyní odpykává pět let za znásilnění kolegyně, se zpovídá z toho, že básněmi i jinak vyhrožoval své nyní již bývalé družce a jejímu příteli. Tomu sliboval uříznutí přirození.

Jansta, který má už sedmnáct záznamů v rejstříku trestů, se v Klatovech nechvalně proslavil tím, že vloni v létě vylákal svoji kolegyni z práce do lokality Lomeček, kde ji násilím svlékl do naha a mimo jiné donutil k orálnímu sexu. Ženu svázal lepicí páskou, bil ji, škrtil a vyhrožoval jí, že nepřežije noc. Až po delší době ji nechal odejít. Klatovský soud ho za to poslal na pět let do věznice s ostrahou.

Jeho tehdejší partnerka se s ním po činu hned nerozešla a jezdila za ním do vazby na návštěvy. „Byla jsem s ním necelé dva roky a nic nenasvědčovalo tomu, že něco takového udělá. Byl hodný, nikdy na mě nebyl agresivní. Vztah nám komplikovaly jen jeho sexuální požadavky a jeho nálady, kdy opakovaně utíkal,“ řekla soudu mladá žena. „I proto jsem po tom, co se stalo, se ho snažila pochopit, očistit ho, navštěvovala jsem ho ve vězení,“ dodala.

Vše se podle ní změnilo poté, co se odmítla za Janstu zaručit. Otočil a začal jí i jejímu příteli, jehož si našla, vyhrožovat. V dopise zaslaném z věznice na Borech ji nutil, aby prodala mobil, tablet, televizi, pračku, lednici a další věci ze společné domácnosti a zaslala mu peníze, jinak ji navštíví jeho kamarád Ondra, a to by mohly praskat kosti. Později napsal Jansta expřítelkyni báseň, kde vyhrožuje jí i jejímu partnerovi. „A Pepíčka lásko toho ti otočím naruby, uříznu mu kok..a a narvu ti ho do huby,“ to je úvod jeho díla, které nelze zveřejnit.

„Z jeho dopisu mi bylo špatně, dodnes mám noční můry. Kromě toho mi často z věznice volal, jednou jsem měla za den čtrnáct nepřijatých hovorů. Mám strach, doma jsme přijali opatření. Děti se zamykají a vědí, že nikoho nesmějí pouštět,“ uvedla Janstova bývalá družka.

„Výhrůžky jsem napsal pod vlivem léků,“ hájil se Jansta s tím, že činu lituje. Protože ani zpráva z věznice neodhalila, nakolik mohl být léky ovlivněn, navrhl jeho obhájce vypracování znaleckého posudku z oboru psychiatrie. Soudce návrh akceptoval a líčení bylo proto odročeno na neurčito.