„Děkuju,“ pronáší klatovský recidivista Milan Vlček k soudci předtím, než mu eskorta nasadí pouta a odveze ho zpět na Bory. Jeho radost je pochopitelná, doma bude z vězení téměř o půl roku dříve, než čekal. Trest 14 měsíců, který vyfasoval vloni v červnu za krádeže, poškozování cizí věci a jízdu bez řidičského průkazu, mu byl totiž zkrácen na devět měsíců. Za vše „může“ nový trestní zákon, který začal platit od 1. ledna a jenž ruší některé trestné činy.

Někdo pykat nemusí

Zkrácení či dokonce zrušení trestu se dočká nejen Vlček, ale i mnozí další odsouzení. Kvůli nejaktuálnějším případům museli soudci klatovského okresního soudu do jednací síně dokonce i na Nový rok a hodně práce mají i nyní. V den návštěvy Deníku k soudu kvůli zkrácení či zrušení trestu přijelo z věznice tolik lidí, že je musel přivézt dokonce autobus. „Celkově předpokládáme, že rozhodování o věcech, kde půjde o zkrácení trestu či o to, že dotyční tresty nevykonají, bude jen u našeho soudu osmdesát až sto. Nevykonávání trestů je zhruba o třetinu více než poměrných zkracování,“ řekl Deníku místopředseda soudu Jaromír Veselý a dodal: „Týká se to bývalého trestného činu pytláctví, paragraf 178a) tam, kde odsouzený nic neulovil, nebo ulovil v hodnotě nižší 5000 korun, dále řízení bez řidičského oprávnění, paragraf 180d) , trestného činu krádeže, paragraf 247/1e, a to tam, kde uvedené ustanovení bylo použito ve vztahu k dřívějšímu odsouzení shodnému nebo k trestnému činu loupeže, dále trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky dle § 201 spáchaného z nedbalosti.“

Zkracují o měsíce

Pokud byl tedy například někdo odsouzen za několik trestných činů, mezi nimiž je jako v případě Vlčka jeden či více trestných činů, jichž se změna týká, je mu trest poměrně zkrácen. Zkrácení jsou rozdílná a závisí na výši trestní sazby i dalších aspektech, v průměru jde ale o měsíce. „Může se stát, že někdo do vězení vůbec nepůjde, přestože dostal nepodmíněný trest. Například v případě, že byl odsouzen v prosinci za řízení bez řidičského oprávnění a do výkonu trestu odnětí svobody ještě nenastoupil, nebo nevykoná uložený trest zákazu činnosti či obecně prospěšných prací,“ doplnil Veselý.
Nový trestní zákon kritizují zejména myslivci a rybáři, podle nichž nahrává pytlákům, k nevoli veřejnosti je plusem i pro notorické zlodějíčky. Na druhé straně zpřísňuje tresty například za násilnou trestnou činnost.