Na dva a půl roku poslal v úterý klatovský soud za mříže Aloise Červeňáka (23) z Horažďovic, který v tamním parku v létě zmlátil a oloupil dva školáky.

Vše se odehrálo 11. července, kdy si nezaměstnaný Červeňák léčil kocovinu z předchozího dne. Přestože bylo teprve krátce po poledni, měl v sobě podle svého vyjádření už tři litry vína a navrch několik piv. V parku potkal dva chlapce, kteří shodně krátce předtím oslavili 15. narozeniny. Užívali si prázdnin, chtěli jít do skateparku. Jednoho z nich, kterého znal, k sobě Červeňák přivolal. Nechtělo se mu, ale raději poslechl. „Už mě předtím dvakrát zmlátil," vysvětlil to hoch. Právě jeho si Červeňák vzal „do práce" jako prvního. Nejprve mu sebral mobil a pak chtěl ještě náušnice, které měl školák v uchu. „Mlátil mě, tak jsem mu je raději dal. Prohledával mi i tašku. Přitom mi říkal, že když to někde řeknu, tak zabije mě, tátu i mámu. Pak mě poslal pro cigarety. Utíkal jsem, a když jsem se ohlédl, tak jsem viděl, že mlátí i mého kamaráda. Šel jsem proto zavolat policii," popsal události jeden z hochů. Druhý doplnil, že Červeňák mu dal bezdůvodně tzv. hlavičku, až mu tekla krev z nosu, a přidal mu několik dalších ran. „Řval na mě, ať mu dám mobil, jinak mě zabije. Raději jsem mu ho dal, protože jsem věřil, že by nás byl opravdu schopný zabít," řekl druhý z chlapců, který dodal, že oba měli štěstí, že se k události nachomýtli i tři Romové, kteří Červeňáka v jeho řádění alespoň trochu brzdili.

Červeňák vinu nezapíral a přiznal, že oběma chlapcům sebral telefony i že je „profackoval". I když podle obou napadených několikrát zdůrazňoval, že „s Romy si neradno zahrávat", nenašly orgány činné v trestním řízení v jeho chování rasistický podtext. I tak se ale zpovídal celkem ze čtyř trestných činů, neboť v obžalobě bylo kromě útoku na oba chlapce zahrnuto i rozbití výlohy (tu rozmlátil, neboť si chtěl vybít vztek po hádce s přítelkyní).

Státní zástupkyně ve své závěrečné řeči zdůraznila, že Červeňák byl přes své mládí už devětkrát soudně trestán a má za sebou už i pobyt ve vězení. To senát v čele s Janem Kasalem uznal, na druhou stranu ale upozornil, že výraznou polehčující okolností je přiznání. Červeňáka tak potrestal 30 měsíci ve věznici s ostrahou. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.