Rodiče dětí na Klatovsku obchází strach. V posledních dnech se tu objevily hned dva případy, kdy zatím neznámí muži lákali do auta školáky. Ti naštěstí do vozidel nenastoupili, v jednom případě se ale malá děvčata zachraňovala útěkem před pravděpodobným pedofilem, který je pronásledoval.

První z případů se měl odehrát v sobotu po patnácté hodině na Plzeňské ulici v Klatovech. „Třináctiletý chlapec zde čekal a zastavilo u něho osobní vozidlo bílé barvy, na němž byla umístěna cizí registrační značka. Řidič, který hovořil německy a anglicky, uvedl, že jej sveze domů a nabízel sladkosti. Když viděl přijíždějící vozidlo, odjel," popsala první z případů Dana Ladmanová z klatovské policie.

Děti pronásledoval

Terčem dalšího útoku se měly stát devítiletá dívka s kamarádkou v Bolešinech. V pondělí před sedmnáctou hodinou u dětského hřiště u nich zastavilo vozidlo černé barvy a neznámý muž jim naznačoval, aby se usadily do vozidla. „Děti ve škole na tyto rizikové situace během výuky upozorňujeme, a tak se zachovaly správně. Nenastoupily do auta, ale utekly a upozornily dospělého. Zarážející je, že muž z auta vystoupil a snažil se je nahánět. Naštěstí mu unikly," řekl Deníku Michael Burianek, ředitel Základní školy a mateřské školy Bolešiny, kde hned druhý den upozornili všechny žáky na možná rizika. „Je to hrozné, že se něco takového děje i tady. Alespoň, že jsme byli o možném riziku informováni včas," uvedl otec jednoho z dětí docházejících do bolešinské školy.

Policie: Poučte děti

„Případy policisté intenzivně prošetřují. Chceme upozornit rodiče, učitele i vychovatele, aby dětem připomínali zásady bezpečného chování," požádala Ladmanová a dodala, že pokud se dítě setkalo s podezřelými nabídkami od cizích osob, je třeba neprodleně telefonovat na policejní linku 158.

Podobných případů, jako jsou ten klatovský a bolešinský, šetřili policisté v regionu v posledních letech hned několik. Ani v jednom případě se jim ale nepodařilo podezřelého řidiče vypátrat. Zaznamenány však byly i případy, kdy si děti vše vymyslely.