Na Šumavě a v Pošumaví přibývá případů, kdy se zde podvodníci z různých koutů České republiky nechají zaměstnat jako číšníci a po určité době zmizí i s tržbou

Hoteliéři doplácejí na to, že je v regionu kritický nedostatek číšníků a servírek, a tak si mnohdy nemohou vybírat, koho na sezonu přijmou.

„Jen během února jsme z trestného činu zpronevěry obvinili tři muže, kteří byli na Klatovsku zaměstnáni jako číšníci a ponechali si tržbu. Jeden případ se udál ve Strašíně, druhý v Chudenicích a třetí na Srní. Škody se pohybovaly od 19 do 59 tisíc korun,“ uvedla Dana Ladmanová z klatovské policie.
Povedeným číšníkům hrozí v závislosti na výši škody za zpronevěru až tříleté nepodmíněné tresty.

Hoteliéři často musejí vzít každého, kdo má o zmíněné zaměstnání zájem.

„Nikoho na tuto práci v regionu neseženete, nemáte možnost výběru,“ potvrdila Dagmar Rybáková ze šumavského hotelu Vydra, který je zatím posledním místem, odkud zmizel číšník i s tržbou.

„Byl u nás zaměstnaný tři měsíce. Hodně nás to překvapilo, naštěstí mohl odnést jen stálou hotovost z pokladny a tržbu za jeden den, protože tržba se u nás musí každý den odevzdávat,“ dodala Rybáková.

Podobné problémy v zimě a v létě, kdy potřebují větší množství zaměstnanců, mají i další šumavské hotely.

„Na Klatovsku je stále neuspokojena poptávka po lidech z pohostinských oborů. Je nedostatek číšníků, servírek, barmanů i kuchařů,“ informoval Deník Zdeněk Vítek z Úřadu práce v Klatovech, kde mají hoteliéři a restauratéři z celého regionu žádosti o obsazení desítek volných míst.

Situace se ale zřejmě hned tak nezlepší, neboť mnozí kvalifikovaní lidé z Klatovska dávají přednost práci kvůli lepším výdělkům v sousedním Německu.
Hoteliérům tak nezbývá často nic jiného než zaměstnat neznámé uchazeče z druhého koutu České republiky a riskovat, že jednoho dne zmizí i s tržbou.