Chtěli jen svému kamarádovi invalidovi pomoci získat zpět peníze, které půjčil 33letému muži, jenž se neměl k vracení. Proto se dva Sušičané ve věku 30 a 32 let vydali do Velkých Hydčic, kde chtěli dlužníkovi pohrozit a přimět ho k zaplacení dluhu. Jenže se jim „trestná výprava" na Horažďovicku vymkla z rukou a oběma teď hrozí roky kriminálu.

„V úterý po devatenácté hodině společně vstoupili do bytového domu na Horažďovicku, když starší z mužů nejdříve vytlačil hlavní vstupní dveře. V domě se nacházel v pootevřených dveřích bytu 56letý muž. Chtěl jim zabránit ve vstupu do bytu, ale byl odstrčen a oba muži vnikli do vnitřních prostor," uvedla Dana Ladmanová z klatovské policie. Dodala, že starší z nezvaných hostů uvnitř napadl syna majitele bytu, kterého mlátil pěstí do hlavy a požadoval po něm peníze. Podle informací Deníku šlo o částku v řádech tisíců korun. Protože dlužník žádné peníze neměl, chtěl mladší z vymahačů některé věci do zástavy.

„Majitel bytu opakoval, aby byt opustili, a 32letý muž jej také fyzicky napadl údery pěstí. Oba vyhrožovali, že svoji návštěvu budou opakovat, protože peníze nedostali," dodala Ladmanová.

Dodala, že podezřelí muži byli následující den zadrženi a po provedení neodkladných úkonů propuštěni. Oba Sušičané, kteří podle dostupných informací dosud neměli žádný konflikt se zákonem, také byli obviněni z loupeže a porušování domovní svobody.

Chtěli pomoci

Muži obvinění z loupeže ale tvrdí, že byli vedeni snahou o dobrou věc a že rozhodně nešli loupit. „Chtěli jsme jen pomoci svému kamarádovi, který je invalida. Chodí o berlích, někdy musí používat i vozík. A už od listopadu marně čeká na to, až mu ten dotyčný peníze, které náš kamarád opravdu potřebuje, vrátí. On mu pořád ale jen slibuje, že mu peníze dá, a má z něho srandu. Tak jsme mu chtěli pohrozit," řekl Deníku jeden z obviněných. Za dobrý úmysl mohou oba draze zaplatit, hrozí jim až desetileté tresty.

V Sušici nejde v posledních letech o první případ braní spravedlnosti do svých rukou. V roce 2014 klatovský soud potrestal podmínkou dva Sušičany za to, že zbili zloděje, který jednomu z nich vykradl kavárnu. Recidivistu odvezli do lesa, kde ho pomocí kovových pout připoutali ke stromu tak, že objímal rukama kmen. Bili ho obuškem a pak ho nechali na místě s tím, že se vrátí. Mladík byl tak vyděšený, že i za cenu krvavého zranění vyprostil jednu ruku z pout a poté se pěšky vydal až do Klatov, kde vyhledal lékaře a kde mu hasiči pouta sundali. Byla to pro něj taková lekce, že přestal krást.