Hned dvakrát kvůli dvěma trestním věcem stanul před klatovským okresním soudem bývalý policista Petr Turhobr (49) z Klatov. V úterý začalo řízení, ve kterém čelí Turhobr obžalobě domažlického státního zastupitelství z přečinů podvodu, křivé výpovědi a zpronevěry, ve středu odpoledne pak pokračovalo řízení, ve kterém Turhobr čelí obžalobě z další zpronevěry.

Jak Deník již dříve informoval, Turhobr se už od loňského podzimu zpovídá u klatovského soudu z toho, že v době, kdy sloužil jako komisař na oddělení obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování v Klatovech, jako předseda Sportovního klubu policie Klatovy si měl podle obžaloby ponechat část dotací, které klub obdržel na činnost dětí a mládeže. Trestnou činnost spáchal podle krajské státní zástupkyně Ireny Kondrové v letech 2009 až 2012. „Svým jednáním způsobil celkovou škodu ve výši nejméně 133 970,14 Kč," uvedla v obžalobě Kondrová. Turhobr ale odmítl, že by finance zpronevěřil. „Dotace jsem nikdy nepoužil pro svoji potřebu," prohlásil v předchozím líčení Turhobr a dodal, že vše je zaneseno v účetnictví SKP Klatovy, které má u sebe doma.

ÚČETNICTVÍ V GARÁŽI ZNIČILA VODA

Podle nařízení soudce z předchozího líčení měl Turhobr zmíněné účetnictví SKP Klatovy doložit, což ale neučinil. „Účetnictví doložit nemohu. Měl jsem to v garáži a zbylo jen torzo, poškodila to voda," vysvětloval při středečním líčení obžalovaný. Může prý doložit pouze pokladní deníky a zprávu auditora, což mu také soudce pod hrozbou pokuty přikázal. Líčení pak bylo odročeno na začátek října.
V úterním líčení čelil Turhobr obžalobě, že coby předseda výboru společenství bytového domu, v němž bydlí, pod záminkou výběru hotovosti na opravu balkónů požádal dalšího člena výboru společenství k účasti při výběru 120 000 korun, ke kterému bylo zapotřebí podpisů dvou disponentů. Peníze si pak ponechal pro vlastní potřebu. V dalším bodě obžaloby státní zástupkyně Turhobra viní z křivé výpovědi v případu maření výkonu úředního rozhodnutí. Třetí bod obžaloby viní Turhobra z další zpronevěry, tentokrát si měl ponechat pro vlastní potřebu 23 700 korun, které vybral coby zaměstnanec exekutorského úřadu.

Turhobr obžalobu ve všech třech bodech odmítl. Peníze z účtu společenství prý vybíral skutečně na opravy balkónů a na účet je po třech dnech vrátil. Nedokázal však vysvětlit, proč je vůbec vybíral, když nebyla podepsána smlouva a nikdo je po něm nechtěl. „Nedovedu to vysvětlit. Vím, že je to nestandardní, ale tak se to stalo. Asi jsem myslel, že ty peníze budou potřeba," uvedl před soudem.

Exekutorskému úřadu prý po ukončení pracovního poměru poslal vybrané peníze běžným doporučeným dopisem, od kterého už nemá podací lístek. „Musel jsem poslat i pokladní doklady, tak jsem to dal vše do obálky. Asi jim to nedošlo. Pak už se nikdo neozval, tak jsem měl za to, že je vše v pořádku. Zjistil jsem to až na policii," vysvětloval Turhobr soudu, proč neposlal peníze třeba poštovní poukázkou a proč už se později s exekutorským úřadem nespojil a nezajímal se, zda peníze došly.

Také toto líčení bude pokračovat na začátku října.

David Kojan