Brutální vražda a prudký nárůst počtu loupeží, při nichž pachatelé neváhali sáhnout k násilí. Tak se do policejních statistik na Klatovsku zapsal rok 2010. „Brutalita pachatelů roste,“ přiznal i šéf klatovských kriminalistů a vyšetřovatelů Antonín Šmíd.

Šokující vražda

Vloni v okrese Klatovy policisté šetřili 117 případů násilné trestné činnosti, což je o 40 více než v roce 2009 a nejvíce za posledních pět let. Pomyslný žebříček násilí jednoznačně vede vražda 79leté důchodkyně v Klatovech z konce listopadu. Lidé, kteří jsou o zločinu informováni, se shodli, že tak brutální vraždu na Klatovsku nikdo nepamatuje celé roky. Mrtvá žena byla nalezena ve vaně, kde se vrah pokusil těla zbavit pomocí louhu. Pohled do koupelny údajně šokoval i otrlé policisty, které jen tak něco nepřekvapí. Z vraždy byli podezříváni ženin příbuzný, který s ní žil v bytě, a jeho mladičký milenec. Ve vazbě ale počátkem prosince skončil jen 21letý mladík z Ostravska, který byl obviněn z vraždy spáchané zvlášť surovým způsobem. Brzy už by měl stanout před krajským soudem. „Přípravné řízení se blíží ke konci. Příští týden by měla být podána obžaloba,“ řekla Deníku náměstkyně krajské státní zástupkyně Dagmar Lindenthalová.

Před plzeňským soudem již stanul 54letý František Aschenbrenner ze Sušice, který vloni v srpnu v silné opilosti bodl do břicha sušického městského strážníka. Soudce ho koncem ledna poslal za pokus vraždy nepravomocně do vězení na šestnáct let.

Terčem herny

Kromě nejzávažnějších trestných činů přidělaly vrásky policistům na Klatovsku především loupeže, jichž vloni šetřili zhruba stejně jako za tři předchozí roky. Celkem jich bylo oznámeno 36, objasnit se podařilo 19 z nich. Násilníci se zaměřovali především na herny a bary a například v Sušici měli z maskovaného lupiče, který přepadal jeden podnik za druhým, takový strach, že někde dokonce na noc zamykali a dovnitř pouštěli jen vybrané hosty. Situace se ale poté, co byl zadržen muž z Karlovarska, uklidnila, a úspěchy slavili policisté i jinde. Letos neočekávají, že by se měli potýkat s tak vysokým počtem loupeží, jako vloni. „Situace byla specifická v tom, že nám v okrese působilo několik part, které se prolínaly a které působily nejen na Klatovsku, ale i v jiných částech republiky. Ve spolupráci s kolegy z jiných regionů se je podařilo eliminovat, velmi dobrou práci odvedl kraj,“ okomentoval to Šmíd.

Více násilí

Zatímco porušování domovní svobody šetřila vloni policie 22, což je oproti předchozím rokům pokles, téměř na dvojnásobek vzrostl počet úmyslných ublížení na zdraví. „Šetřili jsme jich 26, zatímco v roce 2009 jen 15. Z devíti na patnáct vzrostl počet nebezpečných vyhrožování, u nichž jsme měli stoprocentní objasněnost,“ dodala Dana Ladmanová z klatovské policie.

I letos se dá bohužel očekávat, že se někteří pachatelé budou chovat velmi agresivně. „Ve společnosti se přitvrzuje, brutalita pachatelů rok od roku stoupá,“ potvrdil Šmíd.