Chybí mu přední zuby, na tváři má několikadenní strniště a neposedné dlouhé vlasy se marně snaží udržet za ušima. Nepříliš příznivý dojem nevylepšuje ani vězeňský mundúr a bagančata na nohou. Jen málokdo by uhodl, že tento muž je pravděpodobně nejúspěšnější sňatkový podvodník Klatovska za poslední roky. Ale je to tak. Karel Bořánek (48 let, na snímku) z Klatov připravil podle obžaloby o různě velké finanční částky (i různé věci) bezmála desítku žen ze západních Čech, s nimiž se seznamoval pomocí internetu. Obětmi ostříleného kriminálníka ale nebyly jen ženy, napálit se mu podařilo i několik mužů. Celková škoda se tak blíží tři čtvrtě milionu korun.

Podvodů, které měl Bořánek napáchat v letech 2008 až 2012, je celá řada. Státní zástupkyni trvalo čtení obžaloby plných 33 minut, což je na klatovský okresní soud doba nevídaná. Bořánek si vybíral ženy ve věku okolo čtyřicítky, s nimiž se seznamoval přes různé sociální sítě, především přes Badoo. Tvrdil jim, že s nimi chce navázat bližší vztah, v některých případech dokonce sliboval manželství a společný život. Z žen pak podle obžaloby „tahal" pod různými záminkami peníze, někdy od nich vylákal i počítač, mobil či jinou věc, přičemž se většinou vymlouval na svou rodinu.

„V Horní Bříze vylákal půjčku pod záminkou údajně tíživé situace, vystěhování bytu exekutorem, nutnosti zaplacení exekuce z důvodu dluhů manželky, které on musí splácet. Tvrdil, že nemá na jídlo a musí se postarat o děti. Tvrdil, že peněžní prostředky do měsíce vrátí, že vydělává slušné peníze jako zedník," popsala jednu z Bořánkových fint státní zástupkyně. Podle obžaloby použil výmluv celou řadu a byl velmi úspěšný, neboť některé ženy si dokonce vzaly půjčku, jen aby mu pomohly. Samy tak dnes mají existenční problémy. Přesto některé z poškozených u soudu uvedly, že škodu nahradit nechtějí.
Napálit se podle obžaloby Bořánkovi podařilo i několik mužů, tyto případy měly většinou souvislost s auty. Ať již s jejich slibovaným dovozem, nebo opravou.

Celková škoda byla obžalobou vyčíslena na bezmála 650 tisíc korun. Bořánek ale naprostou většinu skutků, z nichž je viněn, popřel. „Půjčila mi, to ano, ale mnohem méně, než je uvedeno v obžalobě. Já jí to navíc za pár dnů vrátil. Jenže doklad na to nemám," tak znělo nejčastěji jeho vysvětlení. Bořánek také prohlásil, že si se ženami sice přes sociální sítě dopisoval, ale manželství ani nic podobného jim prý nesliboval.

Líčení bude pokračovat koncem října, kdy budou vyslechnuti další svědci. Bořánkovi, který si teď odpykává svůj devátý soudní trest a který by měl z vězení vyjít až na podzim roku 2015, hrozí, že si pobyt za mřížemi prodlouží o plných osm let.