Pátého května kolem čtvrté hodiny ranní jim záchranka přivezla do ordinace muže po havárii, který po ošetření vytáhl na mladou lékařku a dvě sestřičky dýku a dvě hodiny je držel pod pohrůžkou zabití v šachu. Nesměly telefonovat ani si jinak přivolat pomoc. Pacient vytasil zbraň poté, co hodlal po nejnutnějším ošetření zmizet a lékařka trvala na jeho hospitalizaci. Noční službu chirurgické ambulance vysvobodil v šest hodin ráno až lékař, který sem zašel jen náhodou. Agresorovi skočil na záda a vlastní silou jej zpacifikoval. Poté si pacienta převzali psychiatři, na jejichž oddělení je nyní hospitalizován.

„Šlo o případ, kdy se muž řítil v autě pod vlivem drog nočním městem 140kilometrovou rychlostí a poté, co havaroval, skončil na naší noční ambulanci,“ potvrdil útok přednosta chirurgické kliniky Vladislav Třeška. Incident však podle něj není ojedinělý.

Případy, kdy zejména opilci nebo narkomani útočí v nočních hodinách na lékaře nejen slovně, ale neváhají vytáhnout například pistoli, jsou stále častější. „Není týden, kdy by tu někdo nevyhrožoval s nožem nebo zbraní a nepoškodil zařízení,“ přiznal Třeška.

Zdravotní sestry už kvůli tomu dokonce odmítají brát na noční ambulanci služby. Není se co divit. V ordinaci, která je mimo budovu chirurgické kliniky, a tedy oddělena od nočního provozu lůžkových částí, je personál téměř izolován a bez možnosti zavolat si pomoc kolegů. „Pokud na vás míří hlaveň pistole nebo ostří nože s tím, že nesmíte telefonovat, co můžete dělat,“ připouští Třeška.

Ředitelka fakultní nemocnice Jaroslava Kunová považuje incident z počátku května za výjimečný. Nemocnice přijme adekvátní bezpečnostní opatření, aby už se případ nemohl opakovat.

„Na tři místa v areálu, mezi nimiž bude i chirurgická ambulance, necháme nainstalovat signalizační zařízení. V případě útoku si jím personál okamžitě zavolá ozbrojenou ochranku,“ prohlásila Kunová. Zařízení má fungovat do měsíce.

Podle Třešky agresivita nočních návštěvníků ambulance nevídaně stoupá. „Jen za poslední týdny je enormní nárůst opilců. Když je dostaneme k ošetření, mají tři až 4,5 promile alkoholu v krvi, kopou do dveří, o slovních útocích ani nehovořím,“ potvrdil přednosta.

Samostatnou kapitolou jsou pak lidé závislí na tvrdých drogách. Záchranáři je obvykle seberou na ulici potlučené a se zraněními a odvážejí je buď na emergency, nebo právě na chirurgickou kliniku. „Po ošetření je nemůžeme pustit zpátky na ulici, musíme je hospitalizovat kvůli tzv. observaci čili pozorování a dohledu,“ podotkl Třeška. Nejhorší případy si pak přebírá psychiatrie, která má na zklidnění agresorů prostředky.

Třeška přiznává, že v případech útoků nemohou lékaři příliš spoléhat ani na policii, která hlavně zjišťuje následky útoků agresorů, ale s pouhým ohrožováním příliš nesvede. V případě násilníka z 5. května nemocnice zatím ani nepodala trestní oznámení. „Čekáme na jeho psychiatrický posudek, pak rozhodneme o dalším postupu,“ vysvětlila Kunová.