Okresní soud v Klatovech poslal o víkendu do vazby 33letého Afričana, který vyhrožoval zabitím své manželce a s nožem v ruce se ji snažil donutit k tomu, aby podepsala souhlas s tím, že on odveze jejich dvě děti do své vlasti. Cizinci tmavé pleti, který se zřejmě nedokázal vyrovnat s tím, že ho česká společnost nepřijala, hrozí až osm let vězení.

Vše začalo minulý čtvrtek v kanceláři v Klatovech, kde žena pracuje. „Cizinec fyzicky napadl svoji manželku, které přiložil nůž na krk a požadoval, aby napsala na papír, že se vzdává jejich dětí, které odveze do ciziny, nebo ji usmrtí. Muž byl svědkem odveden z místnosti,“ popsala první z útoků Dana Ladmanová z klatovské policie. Afričan poté zkolaboval a sanitka ho odvezla do nemocnice, ještě týž den ale podepsal revers a byl propuštěn. „Ve večerních hodinách v místě bydliště muž opět napadl manželku nejdříve slovně a poté fyzicky. Krátce po dvacáté hodině byl na místě policisty zadržen a převezen do policejní cely. Muž převzal osobně obvinění ze zločinu vydírání a přečinu nebezpečné vyhrožování,“ dodala Ladmanová.

V sobotu na základě rozhodnutí soudu byl muž vzat do vazby a převezen do věznice v Plzni na Borech. „Cizince jsem vzal do vazby, protože hrozilo, že by opakoval to, pro co je trestně stíhán. Bylo nebezpečí, že v případě propuštění by mohl útok na manželku zopakovat. Jeho výhrůžky byly vážné, podle svědků se choval jako smyslů zbavený,“ vysvětlil důvody pro uvalení vazby klatovský soudce Jan Kasal, podle něhož navíc hrozilo, že by muž mohl uprchnout i se svými dětmi do zahraničí.

Deníku se podařilo spojit s Afričanovou klatovskou manželkou, která vidí příčinu dramatu, jež rodina prožívá, ve střetu naprosto odlišných kultur. Rodina se dvěma chlapci žila společně pět let v Africe, před třemi lety se ale přestěhovala kvůli ženiným zdravotním problémům a tomu, aby děti chodily do české školy, do Klatov. „Manžel byl pod velkým psychickým tlakem. Celé tři roky jsem doufala, že si v naší zemi zvykne, bohužel jsem špatně odhadla jeho mentalitu, která je naprosto odlišná od naší. On věřil, že se tu začlení, bude se o nás starat a bude tu šťastný. Bohužel naše společnost na něj koukala s předsudky,“ řekla Deníku pod podmínkou zachování anonymity Afričanova žena.

Její muž podle ní nemohl najít slušnou práci, přestože chodil na kurzy českého jazyka, vzdělával se a udělal si i řidičský průkaz na kamion a na přívěs. „Bohužel mu nikdo ze zdejších autodopravců nedal šanci, každý měl asi strach zaměstnat člověka z arabské kultury. Zřejmě nikdo nechtěl riskovat problémy, které se daly při kontrolách na hranicích očekávat. Manžel tak musel dělat podřadnou práci, měl tu málo přátel a stále hůře to nesl. Došlo k úplné degradaci jeho osobnosti. Po delší době jeho depresí to teď vše vyvrcholilo,“ hledá vysvětlení mladá žena, která přiznává, že vůbec neví, co bude dál. „Já jsem pochopila, že tu nemůže být šťastný a měl by se vrátit do své země. On však nechce být bez dětí, které miluje. Já se ale nedokážu obětovat tak, abych se s ním vrátila zpět do Afriky. Je to střet dvou kultur a já jsem si tenkrát v zamilovanosti neuvědomovala, do čeho jdu. Největší problém teď vidím v tom, jak vše dokážu vysvětlit citlivě našim dětem, které svého otce milují stejně jako mě,“ posteskla si žena.