Na snímky dvou desítek vozů seřazených od toho nejdražšího k nejlevnějšímu se podívejte do galerie. V popisku je vždy kromě cenovky také přesná hodnota základního objemu kufru.

V cenících jednotlivých automobilek působících na tuzemském trhu s novými osobními auty jsme tentokrát hledali nejlevnější modely, které jsou schopné odvézt alespoň běžná cestovní zavazadla čtyřčlenné rodiny. Jako spodní hranici jsme proto zvolili objem kufru 450 litrů.

Přesně tuto kapacitu má Hyundai i30 Fastback, který je tak v žebříčku dvaceti levných modelů podle objemu kufru úplně dole. Naštěstí má poměrně příznivou cenovku a díky celé výklopné zádi nabízí dobrý přístup do kufru.

Hyundai Tucson - od 579 990 Kč
Tipy na dostupná rodinná SUV. A nádavkem přehled tří desítek nejlevnějších

Největší část v našem přehledu zabírají kombíky ve velikosti nižší střední třída. V jejich případě se objem kufru pohybuje od 550 litrů, což je uváděná hodnota u Fiatu Tipo až po 640 litrů. Právě tolik má podle údajů výrobce pojmout mladoboleslavský produkt - Octavia Combi.

600 litrů? Nic výjimečného

Na hranici 600 litrů je ale kombíků dostupných vícero. Jmenovat můžeme například Hyundai i30 kombi, Seat Leon Sporstourer, Ford Focus Combi, který se na pět litrů přiblížil rekordní Octavii, nebo Peugeot 308 SW.

Ojedinělou pozici ve výčtu má Dacie Jogger. Ta se totiž jako jediná dá řadit mezi klasické rodinné velkoprostorové vozy. V pětimístné konfiguraci (zvládá převoz i sedmi lidí) její zavazadelník pojme 708 litrů.

Nejlevnějším automobilem Made in Czech Republic je nyní Toyota Aygo X
Nejlevnější auta na českém trhu: Do 400 tisíc jich je k mání 22 typů

Řada kombíků podle oficiálních naměřených údajů svým objemem kufru překonává i osobní verze dodávek. Je to v tomto případě ale spíše hra čísel, protože zavazadlový prostor vozů tohoto typu je hodně vysoký. Do osobních kombíků obvykle nad plato či roletku moc věcí nedáte.

Kufrový rekordman 

Absolutním kufrovým rekordmanem v našem výběru je Renault Kangoo. Za jeho zadní sedačky lze naložit předměty s celkovým objemem 775 litrů. Stejně velký zazavadelník má také jeho technické dvojče - Nissan Townstar. O patnáct litrů menším kufrem pak disponuje Volkswagen Caddy.

Dvacet nejlevnějších vozů s prostorným zavazadlovým prostorem se aktuálně pohybuje v cenové relaci od 417 500 Kč po 679 415 Kč. Je možná symbolické, že nejmenší sumu zaplatí zákazník za produkt Dacie, tu největší pak vůz s prémiovou hvězdou Mercedesu.