Asi málokdo z vás sbírá trnky k přímé spotřebě. Jejich trpká chuť je pro tyto plody typická a pokud jste někdy ochutnali byť jen jediný plod, víte, že, trpkost je tak silná, že vám nedovolí plod jen tak pozřít.Nikdo však neříká, že musíte trnky konzumovat napřímo. Naopak by však byla škoda, kdybyste těmto léčivým plodům, které můžete najít podél cest na krásných podzimních procházkách, nedali šanci. Kdy trnky sbírat, k čemu jsou tyto plody dobré, jaký mají vliv trnky na zdraví a jak z nich připravit léčivý čaj, likér i povidla?

Jak trnky poznat, kdy je sbírat

Trnka obecná (Prunus spinosa) patří mezi silně větvené keře příbuzné švestce, které dorůstají do výšky jednoho až čtyř metrů. Sbírat lze modročerné ojíněné plody, které mají průměr kolem 10 až 15 milimetrů a které jsou jedlé až když přejdou mrazem. Získají totiž nasládlou chuť. Někdy je však stačí zralé šoupnout do mrazáku a efekt bude stejný.

Pozor si však musíte dát na četné trny, které mohou sběr trpkých plodů znesnadňovat. Neměli byste se však nechat odradit, protože pozitivních účinků na zdraví má trnka opravdu mnoho.

Trnky jako poklad pro naši imunitu:

| Video: Youtube

„Díky vysokému obsahu tříslovin má trnka svíravý účinek, také účinek močopudný, čistí krev, snižuje vysoký krevný tlak, pomáhá při trávicích problémech. Zevně se používá na nečistou pleť – se sklonem k tvorbě pupínků, akné, stárnoucí a unavenou pleť, a to nejen na obličej, ale i na dekolt či prsa. Pomáhá i při celulitidě a striích,“ uvádí web věnovaný bylinkám Bylinkopedie.

Účinky trnek na zdraví

Trnka, které se v Čechách také říká slivoň trnka, má ale na naše zdraví mnohem větší dopad, než se může na první pohled zdát. Její sílu oceníme především před nástupem podzimu, kdy naše tělo potřebuje nastartovat imunitní systém, abychom ve zdraví přečkali sychravé podzimní dny.

Mezi hlavní benefity trnek podle bylinkářského webu Bylinky pro všechny patří:

  • posílení imunity a obranyschopnosti těla před zimou,
  • podpora rekonvalescence po nachlazení a virózách,
  • léčba zánětů v dutině ústní a aft jemným kloktáním,
  • pomoc při průjmu – trnka působí jako velice jemné projímadlo, které je vhodné i pro děti,
  • zklidňující efekt při podrážděném žaludku či trávicího traktu po zvracení či průjmu.
  • V neposlední řadě trnky také čistí na jaře krev a díky detoxikačnímu účinku podporují jarní očistu od nežádoucích patogenů a toxinů.

close Malé ojíněné plody dozrávají s koncem podzimu a na keři je chrání ostré trny. info Zdroj: Shutterstock zoom_in

Trnky pomáhají při hubnutí

Podzim není zrovna typickým obdobím, kdy se rozhodujeme shodit pár kilogramů. Pokud však bojujete s posledními kily, nebo jste v poslední době jedno či dvě nabrali, trnky vám mohou pomoci. Sto gramů totiž obsahuje pouhých 44 kcal, z toho téměř žádné tuky, ale naopak desetinu doporučené denní dávky vlákniny.

„Plody bobulovin na sebe navíc vážou tukové látky, čímž pomáhají při hubnutí, ale působí i na nervový systém,“ tvrdí web věnovaný stravě Kalorické tabulky.

O prospěšnosti bobulí je přesvědčená i doktorka a specialistka nejen na výživu Kateřina Cajthamlová. „Čerstvé bobuloviny mají obecně málo kalorií, což je důležité pro nás, kteří se zabýváme hubnutím i pro všechny, kteří by rádi zhubli. Ovšem průmyslově konzervované mohou obsahovat nadbytečné množství přidaného cukru, což je bohužel někdy trochu kontraproduktivní,“ uvedla doktorka pro Český rozhlas.

Co se dá z trnek připravit

Z trnky se dá připravit mnoho léčivých nápojů i pochutin. Ve Francii se údajně nezralé trnky nakládají jako olivy, ale většinou slouží k výrobě ovocného vína či pálenky. Také se však používají k dochucování likérů či k výrobě džemu. Ze sušených trnek se připravuje odvar a z pecek se dříve lisoval dokonce olej. Některé tyto léčivé nápoje i pochutiny si dnes zkusíme připravit.


Nahrává se anketa ...

Trnkový čaj

Začněme tím nejobyčejnějším, trnkovým čajem. Tento bylinný čaj oceníte především ve chvíli, kdy se o vás pokouší nemoci z nachlazení. Čaj se typicky připravuje z květů tohoto léčivého keře, ale uvařit ho můžete i plodů. A pokud plodům před přípravou prsty narušíte slupku, stačí bobulku lehce rozmáčknout mezi prsty, dojde k lepšímu vylouhování prospěšných látek.

„Malou hrst čerstvých plodů trnek přelijte studenou vodou, přidejte pár hřebíčků, jeden badyán, pár semínek fenyklu nebo anýzu a jednu celou skořici. K této směsi můžete přidat i pár usušených šípků. Směs povařte pod pokličkou 10 až 15 minut, pak odstavte a nechte ještě pár minut vyluhovat. Poté přeceďte a vychutnejte si lahodnou chuť s příchutí podzimu,“ radí web Provoněný den.

Trnkový čaj má krásnou fialově růžovou barvu a komu připadá příliš trpký, může si ho osladit poctivou lžičkou medu.

Trnkový likér

Další možností, jak si užít zdravotních benefitů, ale i chuti a kouzelné barvy trnek, je prostřednictvím likéru, který si nejlépe užijete v zimních měsících. Na trnkový likér, jehož recept sdílela Michaela z Bylinkového ráje na svém profilu na YouTube, budete potřebovat:

1 kg plodů trnek,
330 g třtinového cukru nebo medu,
2 kousky skořice,
1 litr kvalitní pálenky (calvados či slivovice)

Postup:
Natrhané trnky omyjte a nechte přemrznout v ledničce, přemrzlé trnky rozdrťte vidličkou nebo šťouchadlem na brambory, vmíchejte třtinový cukr či med a skořici, vše přelijte do láhve se širším hrdlem a zalijte pálenkou, těsně uzavřete, nechte ležet 2 měsíce a občas protřeste či promíchejte, nakonec sceďte a nechte ještě několik týdnů ležet, aby se chutě propojily.

Trnkové víno či trnky ve víně

Lahodné jsou ale i trnky ve víně, které můžete podle kulinářského webu Maková panenka jednoduše připravit z opláchnutých bobulí trnek, které navrstvíte do sklenice, prosypete cukrem a zalijete bílým vínem. „Zavíčkujte a sterilujte 15 minut při teplotě 85 stupňů Celsia. Vzniklá tekutina se skvěle hodí k přípravě ovocného punče, nebo jako kompot pro dospělé podávaný v malém šálku se lžičkou,“ radí autorka receptu.

O tom, jak připravit pravé trnkové víno, jenž se podobá portskému, jsme vás informovali již dříve v tomto článku.

Trnková povidla

A sladká tečka na závěr. Nejlepší čas na sběr trnek je po prvních mrazících. To už jsou totiž plody jednoho z nejpozdnějších druhů ovoce nasládlé a lze z nich připravovat řadu gurmánských skvostů. Nasládlou chuť trnek, kterou ale při konzumaci na přímo téměř neodhalíte, skvěle využijete při přípravě marmelád, kompotů, ale i aromatických trnkových povidel. Svůj recept sdílela na webu Culina Botanica herečka a zpěvačka Kateřina Winterová, kterou mnoho z nás zná i jako moderátorku úspěšného pořadu o vaření a bylinkách.

Na kilogram trnek si podle receptu připravte 600 až 800 gramů krupicového cukru, 2 svitky skořice, 2 hřebíčky a 1 badyán. „Troubu předehřejte na 200 stupňů Celsia. Omyté a přemrzlé trnky vsypte do pekáče, prosypte cukrem, přidejte koření a pečte, až začnou chytat hypnotickou modrofialovou metalízovou barvu a takříkajíc se začnou táhnout. Občas promíchejte a hlídejte, aby se povidla nepřipálila,“ radí na webu herečka a moderátorka.

Povidla následně sceďte od pecek, vyndejte koření a zavařte v suchých čistých sklenicích. Pokud je necháte znovu přejít varem a ihned nalijete do sklenic, zavařovat je již nemusíte. Jen je obraťte dnem vzhůru, zavaří se „sama“.

Lze se trnkami předávkovat?

I u trnky existují určitá omezení v denním příjmu. „Na přípravu čaje z květů při trávicích potížích by denní dávka neměla překročit čtyři vrchovaté čajové lžičky. Pro vyplachování úst odvarem z plodů při zánětech úst činí denní dávka 2 až 4 gramy. Kontraindikace ani vedlejší účinky nejsou známy,“ ujišťuje web Bylinky pro všechny.