Někteří lidé nedají na zázvor v podobě domácího čaje, šťávy či zázvorových bonbonů obzvlášť v sychravých podzimních dnech dopustit. Je chutný, prohřeje zevnitř a dle názorů lidí, kteří jsou zvyklí ho pravidelně popíjet, pomáhá při nachlazení.

Některá tato tvrzení podporuje i řada provedených studií, které následně zmíníme, ovšem přednosta Ústavu všeobecného lékařství 1. lékařské fakulty doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D zázvor jako náhradu léčivých přípravků nedoporučuje.

Pouze u nezávažných stavů

Na náš dotaz, zda lze skutečně tvrdit, že jsou zázvor a zázvorový čaj či šťáva vhodnými prostředky na podporu imunity a úlevu při chřipce a nachlazení a zda lze zázvorem nahradit některé léky, odpověděl jednoznačně: „Takové tvrzení se neopírá o data z oblasti medicíny podpořené důkazy. Zázvor není náhradou léčivých přípravků, o jejichž účincích existují důkazy.“

Přírodní antibiotika mají oproti chemickým nemalé výhody.
Zaplňte si lékárničku přírodními antibiotiky. Fungují a nemají vedlejší účinky

Nezastírá ovšem, že určité skupině lidí může skutečně přinést úlevu při nemoci. „Některým lidem může přinést subjektivní úlevu při některých stavech, jiní ho nemusí tolerovat. Pokud mají pacienti s jeho užitím dobrou zkušenost, pak patří do palety možné nabídky symptomatické domácí léčby u nezávažných stavů (léčby podle příznaků),“ je přesvědčen docent Seifert.

„Neznám však práce, které by vědecky přijatelnou metodou účinek zázvoru prokázaly,“ doplňuje přednosta Ústavu všeobecného lékařství 1. lékařské fakulty.

Příznivé účinky může mít zázvor v kombinaci s česnekem a kurkumou.Příznivé účinky může mít zázvor v kombinaci s česnekem a kurkumouZdroj: Pexels

Účinný lék na ranní nevolnost i chřipku

Martina Válková však ve své bakalářské práci Charakteristika a vlastnosti zázvoru uvádí, že zázvorový čaj je skvělým pomocníkem při dráždění ke zvracení, při ranní nevolnosti, pomáhá mírnit obtíže při chřipce a nachlazení, podporuje pocení, odhleňuje, podporuje imunitu a prohřívá tělo zlepšením krevního oběhu.

O pozitivních účincích zázvoru je přesvědčena i Barbora Bačová, která ve své diplomové práci Analýza zázvorového extraktu I. uvádí hned několik důvodů. Je totiž přesvědčena, že stejně jako jiné štiplavé ajurvédské byliny i zázvor zvyšuje biologickou dostupnost mnoha léků tím, že podporuje jejich vstřebávání a chrání je před metabolizováním při jejich prvním průchodu játry. Připisuje jim však i protizánětlivý účinek, antioxidační účinek a nezapomíná ani na jeho antitumorózní schopnosti, za které dle ní vděčí aromatickému polyfenolu 6-gingerolu, který chrání proti volným radikálům.

Určité druhy koření nám mohou pomoci posílit imunitu.
Třetí svetr na zahřátí? Zkuste nachlazení předejít zahřívacím kořením

Některé přínosné funkce zázvoru potvrdila i řada studií. O prokazatelných účincích zázvoru hovoří například studie z ledna roku 2020, o antioxidačních a protizánětlivých účincích se můžete dočíst i v přehledu současných důkazů z roku 2013. O protirakovinném účinku mluví studie z roku 2008 provedená na skupince krys či studie z roku 2017, která zkoumala protirakovinný potenciál směsi přírodních extraktů z kurkumy, zázvoru a česneku.

Jak zázvor používat

Jakýkoliv přírodní produkt by neměl být nadhodnocen a upřednostňován před léčivými přípravky, které mají vědecky prověřené účinky. Tím spíš u závažnějších zdravotních stavů, které vyžadují přímý zásah lékaře. Na tlumení příznaků při nezávažných stavech však můžete zázvorový čaj jako doprovodnou léčbu použít.

Při nákupu doplňků stravy na podporu imunity se vyplatí vše podrobně probrat s lékárníkem.
Co koupit v lékárně na podporu imunity? Vitamín C zbytečně přeceňujeme

Nejjednodušší metodou, jak účinky zázvoru využívat, je připravit si nálev, čaj či šťávu. V čaji se totiž dobře extrahují ve vodě rozpustné složky. Čerstvý kořen spařte vroucí vodou a nechte louhovat 5 minut. Rovněž lze připravit čerstvou šťávu, kterou získáte omytím a nastrouháním čerstvého kořene na jemném struhadle. Přes jemné plátno šťávu následně vymačkejte a uchovejte v chladničce. V alternativní medicíně se dle autorky výše zmíněné bakalářské práce doporučuje zázvor nejen popíjet, ale rovněž využívat v podobě koupelí při svalových bolestech, nachlazení či revmatismu. Teplý zázvorový odvar se rovněž může nalít na textilii a použít v podobě zábalu či obkladu.